banner39

MÜSİAD 3. Başkanlar Toplantısı yapıldı

MÜSİAD, Türkiye'nin dünyada giderek ön plana çıkan bir ülke olduğunu vurgulayarak, IMF-Dünya Bankası toplantılarını bu duruma örnek gösterdi.

Arşiv 05.10.2009, 12:43 05.10.2009, 12:43
MÜSİAD 3. Başkanlar Toplantısı yapıldı

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 3. Başkanlar Toplantısı, tüm şube Başkanlarının da katılımıyla 3 Ekim 2009 tarihinde MÜSİAD Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantı sonrası alınan kararlar şu şekilde açıklandı:

TÜRKİYE DÜNYADA GİDEREK ÖNE ÇIKIYOR

MÜSİAD, küresel kriz sonrası mimarinin tartışıldığı ve tüm dünya ülkelerinin dikkatle izlediği IMF-Dünya Bankası toplantılarının Türkiye'de yapılıyor olmasını oldukça önemli bulduğunu belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Binlerce kişinin katıldığı Uluslararası Su Forumu ve Ulaştırma Zirvesi'nin ardından IMF-Dünya Bankası toplantılarının da Türkiye'de yapılıyor olması, dünyanın tüm dikkatinin toplandığı kriz bağlamında, her açıdan büyük bir gelişme sürecinde olan ve yıldızı parlayan ülkemize bir kez daha işaret etmektedir.

Bu vesileyle, Türkiye'nin dünyadan kopmaması, tam tersine yeniden inşa edilmek durumunda olan küresel düzenin kurucu unsurlarından biri olması gerekmektedir. Alınacak kararların "İstanbul Kararları" olarak tarihe mal edilecek olması ise ayrı bir önem taşımaktadır."

İSTANBUL'UN FİNANS MERKEZİ OLMASINA DESTEK

MÜSİAD, İstanbul'un Finans Merkezi olması yönünde açıklanan Strateji ve Eylem Planını desteklediğini açıklarken, dünya tarafından dikkatle izlenen, Türkiye'nin komşu ve çevre ülkelerle sıfır sorun politikası çalışmasını desteklediğini de ifade etti. Açıklamada konu ile ilgili olarak şunlar söylendi :

"Dışişlerinde son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen başarılar dikkate alındığında, uygulanan politikaların ne kadar doğru ve yerinde olduğu görülmektedir. Aynı politikanın ülkenin önünde duran ve gelişmemizi engelleyen bir dizi sorunun çözümünde de uygulanması, tüm dünyanın mimarisinin yeniden teşekkül edilmek istendiği bir ortamda daha da önem ifade etmektedir."

VE ALINAN DİĞER KARARLAR...

MÜSİAD Başkanlar Toplantısı'nda Türkiye'nin ve dünyanın ekonomik ve siyasi gelişmeleriyle ilgili olarak da şu değerlendirmelerde bulundu:

MÜSİAD, G-20 Zirvesi'nin bir önceki yapıya mukayeseyle daha adil ve etkin olabileceğine inanmakta ve bu yapının içinde Türkiye'nin de yer almış olmasından memnuniyet duymaktadır.

MÜSİAD, ülkemizde kriz sırasında bozulan mali dengelerin nasıl düzeltileceğini açıklayıcı yönde, hükümetin hazırlayıp, dünyayla paylaştığı Orta Vadeli Program (OVP)'ı önemsemekte, desteklemekte, çıkış için bir yol haritası çizmesi ve belirsizlikleri gidermesi açısından bir fırsat olarak değerlendirmektedir.

MÜSİAD, demokratik açılımlar konusunda milletimize ve ülkemize olan güvenin korunması gereğini vurgular ve atılan adımların devam ettirilmesini destekler.

MÜSİAD, Türkiye ile Suriye arasında vize uygulamasının kaldırılması yönündeki mutabakatı memnuniyet ile karşılamakta ve benzer uygulamaların özellikle komşu ve çevre ülkelere de yaygınlaştırılması gereğini vurgulamaktadır.

MÜSİAD, iş hayatını zorlaştıran kamu bürokrasinin azaltılmasına yönelik atılmış adımları desteklemekte ve sunulan kamu hizmeti kalitesinin daha da arttırılması gereğine inanmaktadır.

MÜSİAD, Almanya'daki genel seçim sonuçlarının Türkiye-AB ilişkilerine olumlu yönde yansımasını temenni etmektedir.

MÜSİAD, yargı reformu kapsamında işletilmeye başlayan sürecin bir an önce sonuçlandırılmasının gerektiği hususunu vurgulamaktadır.

MÜSİAD, anayasa değişikliklerine gösterilen direncin demokratikleşme yolunda büyük adımlar atmaya gayret gösteren bir ülkeye yakışmadığı hususunu dikkatlere sunmaktadır.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?