banner39

MÜSİAD, BASEL II'ye son hızla hazırlanıyor

BASEL II krititerleri hakkında KOBİ’leri bilgilendirmek ve bir kez daha uyarmak için MÜSİAD Cep Kitapları Serisine bir kitap daha kazandırdı.

Arşiv 21.08.2007, 14:51 21.08.2007, 14:51
MÜSİAD, BASEL II'ye son hızla hazırlanıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye ekonomisinin belk emiğini oluşturan KOBİ’lerin finansman kaynaklarına erişimini yakından etkileyecek BASEL II kriterlerine adım adım yaklaşılırken, hem üyelerini hem de tüm KOBİ’leri konu hakkında bilgilendirmek ve bir kez daha uyarmak için MÜSİAD Cep Kitapları Serisine bir kitap daha kazandırdı.

MÜSİAD Avrupa Birliği Koordinatörü Eyüp Vural Aydın tarafından kaleme alınan ve MÜSİAD ‘Cep Kitapları dizisinin son eseri olarak yayınlanan “BASEL II Standartları ve KOBİ’lere Etkileri” adlı kitap üye işadamlarına gönderilmeye başlandı.

Sözkonusu kitap hakkında yazılı bir açıklama yapan MÜSİAD Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat, Basel II kriterlerinin, 2009 yılından itibaren her adımda yatırımcıların karşısına çıkacağına dikkat çekerek girişimcileri süreç hakkında bilgilenmeye çağırdı.

"KOBİLERİN PERFORMANSINI ETKİLEYECEK"

Değişen küresel şartlara ayak uydurabilme amacına yönelik olarak birtakım yeni finansal yükümlülükleri beraberinde getiren Basel II kriterlerinin, önümüzdeki süreçte KOBİ’lerin geleceğini ve performanslarını etkileyeceğini söyleyen Dr. Bolat, AB Bankacılık Komitesi’nce de kabul edilen yeni uzlaşının böylece uluslar arası bankacılık standartlarını belirleyen en önemli kriter olarak finans camiasında yerini aldığını ifade etti.

Bolat, “Çok ciddi hazırlık sürecine ihtiyaç duyulan Basel II standartları konusunda, işletmecilerimizin ne yazıkki yeterince bilgi sahibi olmadığı görülüyor.

Bu nedenle bastırdığımız -BASEL II Standartları ve KOBİ’lere Etkileri- adlı kitabı girişimcilerin dikkatine sunuyoruz” şeklinde konuştu. Dr. Bolat açıklamasını şöyle sürdürdü:

ALTERNATİFİ OLMAYAN SÜREÇ

“İstihdamın ana kaynağını, girişimcilik ruhunu, rekabetin ana unsurunu ve Türkiye ekonomisinin omurgasını KOBİ’ler oluşturuyor. Her ne kadar Basel II kriterleri doğrudan uluslararası bankacılık ve finans sistemindeki sermaye yeterliliğine yönelik geliştirilmiş olsa da, reel sektörün en önemli unsurlarından KOBİ’leri de yakından etkilemektedir.

Ayrıca, bankalarla iş ilişkisi içerisinde bulunan tüm taraflar da Basel II kriterlerinden önemli derecede etkilenecek. Bunun yanı sıra, reel sektör aktörleri AB’ye girişte birçok yeni düzenleme ve zorlukla da karşı karşıya kalacaklardır.

Ancak şu da bir gerçek ki, Basel II standartlarının uygulanmasıyla birlikte, işletmeler tarafından kurumsal yapılanma, uluslararası standartlarda muhasebe kayıtları, kayıt dışının azaltılması, para ve risk yönetimindeki gelişmelere uyum istenilen düzeyde gerçekleştirilecek ve süreç KOBİ’lerimize büyük avantajlar sağlayacak.”


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?