banner39

MÜSİAD büyümeyi olumlu buldu

2006 yılı büyüme rakamlarını değerlendiren MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, açıklanan rakamlar ile birlikte büyümenin 5 yıl kesintisiz sağlandığını ifade etti.

Arşiv 02.04.2007, 19:20 06.07.2018, 09:31
MÜSİAD büyümeyi olumlu buldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, Türkiye ekonomisinde hala ihracat artışının büyümeyi sürüklediğini bildirdi. Bolat, 2006 yılı büyüme rakamlarını değerlendirirken, geçen yıl GSMH büyümesinin yüzde 6 olarak gerçekleşmesinin çok olumlu bir gelişme ve milli gelirin 400 milyar dolar seviyesinde bulunmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, açıklanan rakamlar ile birlikte büyümenin 5 yıl kesintisiz sağlandığını kaydetti.

Büyümenin özellikle ihracata yönelik sanayi ve inşaat sektörü tarafından sürüklendiğini belirten Bolat, ''2006 büyümesinde sanayi ve inşaat sektörleri ile ihracat ve harcamalar bakımından da kamu tüketim harcamaları sürükleyici olmuştur'' dedi. Açıklanan büyüme rakamlarının, MÜSİAD'ın beklentilerine yakın olduğunu ifade eden Bolat, ''Türkiye ekonomisinde hala ihracat artışı, sanayi ve tarım sektörlerindeki yoğun ihracat artışı ekonomik büyümeyi sürüklüyor. İç talepte ise son 2 çeyrektir belirgin bir yavaşlama var, ama dışarıda ihracata bağlı olarak işler iyi gidiyor'' diye konuştu.

Bolat, son 2 çeyrekte özel kesimin hem tüketim hem de yatırım harcamalarında belirgin bir duraklama olduğunu belirterek, bunun, sıkı para politikası ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile genel seçimlere yönelik son 3-4 aydır yaşanan tedirginlikler ve bekleyişlerden kaynaklandığını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
0
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?