banner39

MÜSİAD EBB Ödülleri dağıtıldı

MÜSİAD tarafından düzenlenen, Ekonomi Basını Başarı Ödülleri AKM’de düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
MÜSİAD EBB Ödülleri dağıtıldı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un onur konuğu olarak katıldığı törende, çalışmalarıyla 2006 yılına damgasını vuran 14 gazeteciye ödül verildi.

AKM’de; medya, işdünyası ve bürokrasiyi buluşturan  muhteşem törende; İSO Başkanı Tanıl Küçük, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, İMKB Başkanı Osman Birsen, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, ASKON Başkanı Mustafa Koca, TGTV Başkanı Necmi Sadıkoğlu, İBB Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş’ın yanısıra çok sayıda konuğun katılımıyla adeta bir ekonomi zirvesi atmosferi yaşandı.

Seçici Kurul üyelerine plaket takdimiyle başlayan gecede, Devlet Planlama Teşkilatı’na da Jüri Özel Ödülü verildi. MÜSİAD Yönetim Kurulu tarafından verilen MÜSİAD Özel Ödülleri’ni ise iki gazeteci paylaştı: Osman Arolat ve Sami Özey.

İŞTE ÖDÜL ALANLAR

Yılın Ekonomi Haberi dalında Metin Can / Referans
Yılın Ekonomi Haberi (TV) dalında / Kemal Doğan
Reel Sektör Haberi dalında Abdülhamit Yıldız / Zaman 
Yılın Ekonomi Araştırma Haberi dalında Zafer Özcan / Aksiyon
Yılın Başarı Öyküsü dalında Dursun Eroğlu – Ekohaber
Yılın Ekonomi Röportajı dalında Serkan Aksüyek / Gözlem
Yılın Ekonomi Yazı Dizisi dalında Ahmet Kıvanç – Radikal
Yılın Ekonomi Kulisi Yazısı dalında Yaşar Süngü – Yenişafak
Yılın Ekonomi Yazarı dalında Abdurrahman Yıldırım
Yılın Televizyon Programı dalında Sektör Raporu / CNBC-E
Yılın Ekonomi Yayını dalında Kobi Efor
Yılın Ekonomi Sitesi dalında www.haber1.com
Jüri Özel Ödülü dalında DPT
MÜSİAD Özel Ödülü dalında Osman Arolat / Dünya
MÜSİAD Özel Ödülü dalında Sami Özey / Vakit

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) adına İstanbul Şubesi Başkanı Celal Toprak’ın görev aldığı Seçici Kurul’da; Prof. Dr. Kerem Alkin, Prof. Dr. Hüner Şencan, Doç. Dr. İbrahim Öztürk, Dr. Rüştü Bozkurt, Oğuz Haksever, Jale Özgentürk gibi ekonomi basınının yakından tanıdığı isimlerin yanı sıra, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Melikşah Utku, İ.Ü. Öğretim Görevlisi İsrafil Kuralay ve MÜSİAD İletişim Komisyonu Başkanı Nureddin Nebati yer aldı.

MÜSİAD Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat ödül töreinde yaptığı konuşmada 'amacımız, ekonomi ve iş dünyası ile ayrılmaz bir cüz olan medyamız arasındaki iletişimde kalite – katma değer ve başarılı performansı yükseltmeyi teşvik etmektir.' dedi.

Bolat konuşmasında, bu yıl 258 gibi rekor sayıda eser gönderen tüm basın mensuplarına  ilgilerinden dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi:

 'MÜSİAD Ekonomi Basını Başarı Ödüllerini bu yıl kazanan Ekonomi Medyasının yıldızlarını yürekten tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

2006 yılı, dünya ekonomisi açısından başta emtia ve enerji fiyatlarının önce zirve yapıp, sonra bir miktar düştüğü, başta ABD ve AB’de faiz oranlarının sürekli arttırıldığı, ABD ekonomisindeki büyümenin yavaşladığı, ama AB ekonomisindeki büyümenin biraz canlandığı bir yıl olmuştur.

Bu dönemde uluslararası para piyasalarında da gelişmekte olan piyasalardan gelişmiş ülkelere sıcak para akımları yoğunlaştı.

Ülkemizde 2006 yılı ekonomik gelişmeler açısından dalgalı bir seyir izlemiş, ilk iki çeyrekteki hızlı büyümeden sonra döviz kuru ve faiz oranlarında Mayıs – Haziran aylarında yaşanan türbülansın yolaçtığı sert dalgalanma az hasarla atlatılabilmiş, ekonomimiz en azından ani şoklara karşı dirençli bir konuma gelmiştir. Sonuçta, istikrarlı büyüme süreci 2006 yılında da devam etmiştir. Ekonomik büyüme ihracat artışı denk bütçeye yakın maliye disiplini, işsizlik oranının düşmeye başlaması, sert dalgalanmaya ve hedefi aşmasına rağmen enflasyonun tek haneli rakamda tutulabilmesi, iç yatırımların ve doğrudan yabancı yatırımların artmaya devam etmesi, ekonomimizde yüzümüzü güldüren sonuçlar olarak ortaya çıkmıştır.

Diğer taraftan, 2006 yılı içinde faizlerdeki yükselme, yüksek faiz – düşük kur çıpasının     ithalatı – dış ticaret açığı ve cari açığı körükleyici etkisi, piyasalardaki tröstleşme rüzgarlarının KOBİ’leri finansal açıdan zorlaması ve tarım sektöründeki üretim azalması gibi olumsuz gelişmeler de ekonomimizde baş ağrıtan hususlar olmuştur.

MÜSİAD 2007'den umutlu

2006 yılının özellikle sonbaharında siyaset arenasında gerilim ve tartışmaların artması ve sertleşmesi yanında, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinde Kıbrıs eksenli olarak limanlarımızı ve havaalanlarımızı Rum taşıtlarına açma dayatmaları nedeniyle yaşanan kilitlenme  de 2006 yılına damgasını vuran diğer gelişmeler olmuştur. Ancak çok şükür, güven ve istikrar ortamı yanında, psikolojik beklentilerin bozulmaması, ve toplumda sağduyunun hakim olması karşısında, ülkemiz ekonomisi bu olumsuz gelişmelerden büyük ölçüde etkilenmemiştir. AB ile müzakere sürecinde 2007 yılında fazla bir hareketlenme pek beklenmemektedir.

Bolat, '2007 yılına girerken biliyoruz ki, siyaset alanı bu yıl doğal olarak öne çıkacak. 16 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonbahardaki genel seçimler siyaset gündemini ekonominin önüne getirecektir. Demokrasilerde bu tabii bir durumdur. Ama dileğimiz siyasetin öne çıkması, “ demokrasi içinde bir rekabet yarışı şeklinde gelişsin, aksine bir istikrarsızlaştırma ve 5 yılın fedakarlıklarının-kazanımlarının heba edilmesi yanlışına dönüşmesin”.' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?