MÜSİAD Heyeti, Namık Tan'ı ziyaret etti

MÜSİAD heyeti, ABD İş Gezisi kapsamında Washington Büyükelçimiz Namık Tan'la biraraya geldi.

MÜSİAD Heyeti, Namık Tan'ı ziyaret etti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MÜSİAD Heyeti, Washington Büyükelçisi Namık Tan’ı Ziyaret Etti
MÜSİAD heyeti, ABD İş Gezisi kapsamında Washington Büyükelçimiz Namık Tan'la biraraya geldi. Heyet Büyükelçinin yanısıra, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'nı kapsayan bir dizi protokol ziyareti gerçekleştirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki 70 kişilik MÜSİAD heyetinin ABD temasları devam ediyor. Dün Philadelphia’da ATCOM’un açılışını yapan heyet, bugün de Washington Büyükelçimiz Namık Tan'ı Büyükelçilik binasında ziyaret etti.

Ziyaret esnasında açıklamalar da bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, son dönemde iki ülke arasında ekonomik ve siyasi alanda hızlı gelişmelerin yaşandığını ve bu ilişkilere uzun soluklu yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Ziyaretler esnasında, ABD ile ticari faaliyetlerimizi arttırmak amacıyla ticari stratejik işbirliği toplantılarına katıldıklarını ve kısa zaman içerinde bunun dönüşümlerini almayı hedefledikleri söyleyen Vardan, bundan sonra da, ülke ekonomimizin büyümesi için MÜSİAD olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getireceklerini aktardı. ATCOM'un açılışıyla beraber ABD’de yeni bir heyecan yakalandığını ve sürecin hızlanacağına inancının tam olduğunu belirten MÜSİAD Başkanı, Irak'a 5 milyar doların üzerinde bir ihracat hacmi yakaladıklarını, ancak ABD'ye sadece 3 milyar dolar ihracat yaptıklarını, bu rakamların iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığına vurgu yaptı. Bu tür ziyaretlerin süreçleri tetiklediğini belirten Vardan, çok daha etkin bir politika ile ticari ilişkilerin kolaylıkla geliştirilebileceğini söyledi.

Vardan konuşmasını, “ABD pazarının büyüklüğü ortadadır. ATCOM yapılanmamız ile, ABD pazarına şimdi daha güçlü ve organize bir şekilde gireceğiz. ATCOM ile MÜSİAD, 2010 yılı ve sonrasında ABD pazarını yeniden keşfedecek” diyerek tamamladı. 

ABD PAZARI İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDİN

Vardan’ın ardından açıklamalar da bulunan Washington Büyükelçimiz Namık Tan da konuşmasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere değindi. Ekonomik ve sosyal alanda Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik stratejik eylem planından bahseden Tan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın geçen hafta ABD ziyaretinin ardından geçen yıl imzalanan anlaşmanın ivme kazandığını bildirdi.

Türkiye'nin ABD pazarında daha fazla yer alması gerektiğinin altını çizen Büyükelçi Tan, en büyük sorunun standartlar ve hacim konusu olduğunu bildirdi. Özellikle ABD pazarında çok sıkı bir rekabet yarışı olduğunu, firmaların buna hazırlık olmaları gerektiğini belirten Tan, bu noktada kurumsal hareket etmenin, firmaların birlikte pazara girmelerinin önemine vurgu yaptı.

Bu pazarda güçlü olmak için işadamlarımızdan somut adımlar beklediğini, Büyükelçilik olarak da her zaman iş adamlarının hizmetinde olduğunu ifade eden Tan, pazara giriş hususunda özellikle ABD'de yapılan sektörel fuarlara katılımın önemine değindi.

Tan, konuşmasını, Türkiye'nin geride bıraktığı 10 yılda akıl almaz başarılar elde ettiğini, 2023 hedefleri için de ABD pazarının son derece önemli olduğunu belirterek tamamladı. 

HEYETİN TEMASLARI SÜRÜYOR

Heyet, Büyükelçilik ziyaretinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret etti. Burada, Türkiye masası Direktörü Jess Baily ile görüştü. Görüşmede, son dönemde gerçekleşen güncel olaylar değerlendirildi.    

Dışişleri Bakanlığı'nın ardından Ticaret Bakanlığı’na geçen heyet, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri masası Direktörü Jay Burges ile de biraraya geldi. Stratejik eylem planının etkinliğin arttırılmasının gündeme geldiği görüşmede, direktör Jay Burges, kararları hükümetlerin aldığını, prosesleri hazırladığını ancak somut gelişmeleri ise özel sektörün yapacağına dikkat çekti. Burges, ekonomik ilişkilerin istenilen seviyeye ulaşması için, öncelik bazı sektörlerin tespit edilmesi gerektiğini, ardından da bazı eyaletlerin özellikle seçilmesinin uygun olacağını vurguladı.     

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39