banner15

MÜSİAD, kamu yönetiminde ve yargıda reform istiyor

MÜSİAD Başkanı, Dünya Bülteni'ne hükümetin kamu yönetimi ve yargı reform paketlerini acilen hayata geçirmesini istedi.

MÜSİAD, kamu yönetiminde ve yargıda reform istiyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ile Dünya Bülteni Haber Merkez olarak kısa bir söyleşi yapmak imkânı bulduk… Vardan'la genel olarak Türkiye ekonomisi özellikle GAP'ın geleceği ve ihracatçıların şu an en büyük kabusu olan KUR beklentileri üzerine konuştuk.

Dünya Bülteni: İhracatçı şu an için bir tedirginlik içerisinde, kurlar bir iniyor bir çıkıyor sizce Merkez Bankası bu durumda ne yapmalı?

Ö.Vardan: Bizim en son Başkanlar Toplantısı Sonuç Bildirgesinde de belirttiğimiz gibi MÜSİAD sıcak paraya soğuk bakmaktadır. Çünkü daha önce olduğu gibi aşırı sıcak para girişi dövizlerin düşmesine sebep verecektir. Bu da yapacağımız ihracatı menfi olarak etkileyecektir. O nedenle birkaç gün önce olduğu gibi TCMB'nın regülasyon için devamlı devrede olmasını arzu etmekteyiz.

TÜRK BANKACILIK SİSTEMİ İYİ SINAV VERDİ

Dünya Bülteni: Türk bankacılık sistemi üzerine son günlerde özellikle rayting kuruluşlarının farklı açıklamaları var. Notların düşürülmesi ilgili önce açıklama geldi sonra farklı bir açıklama geldi. Sizce bankacılık sektörünün son durumu nedir?

Ö.Vardan:
Türk Bankacılık sistemi bu krizde oldukça önemli bir sınav verdi ve sonuçta da dünyada hemen her ülkede bankalar batarken, bizdekiler kâr üstüne kâr açıklamaktalar. Bu da ülkemiz adına bir bakıma sevindirici. Çünkü devletimiz, dünyanın diğer ülkelerinde olduğunun tersine ülkemizde bankaları kurtarmak adına bir kuruş aktarmak zorunda kalmadı. Öte yandan derecelendirme kuruluşlarının puanlarının aslında pek mana ifade etmediğini hepimiz bu kriz sonrasında en iyi bir şekilde gördük. O nedenle onların ne dediklerinin veya demediklerinin kimseyi tatmin etmediğini görmemiz gerek.

GAP BİRAN ÖNCE BİTİRİLMELİ

Dünya Bülteni: GAP'ın bitirilmesi için yoğun bir çaba sarfediliyor ama henüz nihai aşamaya gelinmedi. MÜSİAD'ın GAP'la ilgili görüşü nedir?

Ö.Vardan: GAP ülkemiz adına oldukça önemli bir proje ve belki uzun zamandır ilk defa devlet bütçesinden bu proje için önemli kaynaklar aktarıldı. Özellikle organik tarımın rahatlıkla yapılmasına imkan sağlayacak olan bu proje, bölge insanına da iş ve aş imkanı oluşturmuş olacak. Bu nedenle projenin hızlanarak devam etmesi ve nihayete kavuşması hepimizin arzusu.

YARGI REFORMU ŞART

Dünya Bülteni: Ülkemizde uzun süredir gündemi meşgul eden davalar var. Sizce yeni bir yargı reformunun yapılmasının zamanı gelmedi mi?

Ö.Vardan: Son dönemde yargı kararları sıkça tartışılmakta ve toplumda gerilime neden olmaktadır. Bu durum da istikrarı baltalamakta ve ekonominin önünü tıkayabilmektedir. Son iki senedir yaşadıklarımız bir yargı reformuna ihtiyacımız olduğunu açıkça ortaya çıkarmıştır. Bugün yargıya yönelik en sert eleştirileri yöneltenlerin, dün yargı reformunun önünde en katı direnişi gösterenler olduklarını ibretle gözlemliyoruz. Bu noktada sivil ve çoğulcu, temel hak ve hürriyetleri garanti altına alan, kuvvetler arası ilişkileri koruyan, demokratik yeni bir anayasanın yapılması artık kaçınılmazdır. Unutmayalım ki sürdürülebilir yüksek oranlı büyümeyi sağlayabilmek ve istihdamı arttırabilmek için ülkemizde tam ve kesintisiz demokrasiye ihtiyacımız vardır.

KAMU YÖNETİM REFORMU DA GEREKİYOR

Dünya Bülteni: Peki, kamu yönetimi reformu da gündemde, bu konuda yapılması gerekenler nelerdir?

Ö.Vardan: Kamu yönetimi reformunun daha fazla geciktirilmeksizin çıkarılması gerekir. Türkiye gündemini bir hayli meşgul eden, HSYK, Ergenekon v.s. konuları bizim en son raporumuzda da dile getirmeye çalıştığımız; Yargı Reformu, Eğitim Reformu ve Kamu Yönetimi Reformu söylemlerimizin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Eğer biz gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaşmak istiyorsak, demokrasiyi tam yerleştirmek ve demokrasi içinde kalkınmayı gerçekleştirebilmemiz lazım

BEDELLİ ASKERLİK OLMALI

Dünya Bülteni: Geçenlerde bir açıklamanız oldu. Bedelli askerlik ile ilgili, sizce bedelli askerlik ekonomiye olumlu katkısı olur mu?

Ö.Vardan: Bedelli askerliğin olup olmayacağına tabii ki biz karar vermeyiz. Bedelli askerlik yapmak isteyen milyonlarca insan var. Ama Genelkurmay ya da hükümet bunun gerekli olduğuna karar verir yapar. Ortada böyle bir imkan var bunu neden kullanmayalım? Kriz ortamında ek bir kaynak sağlayabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 16:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat35
murat35 - 10 yıl Önce

bedelli askerlik yüzbinlerin sosyal sıkıntısıdır, bize vekalet eden vekillerimiz artık bu sorunu görsün

COOLRABUS
COOLRABUS - 10 yıl Önce

müsiad gibi sivil toplum kuruluşlarının memleketin sorunları çözmedeki acizlikleri karşısındaki duyarlılığından ötürü kutluyorum.

mehmet erkan
mehmet erkan - 10 yıl Önce

bedelli askerlik cıkmalıdır bir an önce

Bülent ciğal
Bülent ciğal - 10 yıl Önce

Verilen sözler tutlsun artık. Lütfen toplumda azımsanmayacak kadar büyük olan bu soruna bi kulak verin artık.

murat
murat - 10 yıl Önce

bedelli istiyoruz artık...

erdem
erdem - 10 yıl Önce

artık gerekçeleri ve talep edenler herkezce malum bu konuyu neden bu kadar sürüncemede bırakıyorlar.bız yorulduk neden ıstedığımızı anlatmaktan artık. kısa net ve öz bedellı askerlık çıkmalı. yurt dışındakıne tanınan hak bızede tanınmalı

Ömer YILDIRIM
Ömer YILDIRIM - 10 yıl Önce

Bedelli askerlik artık cıkarılmalıdır. Pkkya bile ön acılım yapılırken kendi vatandalını sıkıntıya sokan zihniyet kabul edilemez. Lütfen artık yetkililer buna bör cözüm bulsunlar.

necat danabaş
necat danabaş - 10 yıl Önce

bedelli askerliğe neden hiç değinmezler ilginçdir halbuki yüzbinlerce bedelli bekleyen insan var ve bu insanların hepsi zor durumdalar kendi ülkelerinde kaçak gibi yaşıyorlar bedelli isteyenlerin çoğunluğuda vasıflı iş güç sahibi insanlar bu insanları zorda bırakmak hoşlarına gidiyor herhalde vallahi bizim bu vekilleri anlamak çok zor hadi hayırlısı bedelli yok benzine zam a devam


banner39

banner36

banner37

banner35