banner39

MÜSİAD'dan Anayasa reformuna destek

Cemil Çiçek'in Anayasa turundaki duraklarından MÜSİAD, reforma destek vereceklerini açıkladı.

Arşiv 25.03.2010, 15:44 25.03.2010, 15:44
MÜSİAD'dan Anayasa reformuna destek

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, "Anaya Reformu Taslak Metni" için Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'ni(MÜSİAD) ziyaret etti. Bir saat süren görüşmenin ardından hükümet yetkilileri ve MÜSİAD Yönetimi, basının karşısına çıkarak bir basın açıklaması yaptı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anayasa değişikliği çalışmasının sağlıklı bir zeminde yürümesini ve Türkiye'nin önünü tıkayan bir takım engellerin ortadan kaldırılmasını istediklerini söyledi. Bu anlamda meslek örgütlerini ziyaret ettiklerini ve bilgilendirdiklerini söyleyen Çiçek, "Memnuniyetle gördüğüm bir şey var. Hangi örgütü ziyaret edersek, çekmecesinin gözünde, Anayasa değişikliğine yönelik daha önceden yapmış olduğu çalışmasını çıkartıyor. Bu durumun, gündeme getirdiğimiz konunun ne kadar önem arz ettiğini, toplum kesimlerinin ne kadar istekli ve arzulu olduklarını gösteriyor" dedi.

STK’LAR BU İŞE SICAK BAKIYORLAR

Sivil toplum kuruluşları  içerisinde MÜSİAD'ın yayınladıkları eserler ve gayretleri ile müstesna bir yere sahip olduğunu dile getiren Çiçek, "MÜSİAD, geçmişten beri bu konuda hassasiyet göstermiş, kafa yormuş bir kuruluşumuz. Bundan da azami ölçüde istifade edeceğimizden şüphe yok. Zaten biz, bu taslak metni oluştururken örgütlerimizin, partilerimizin ve akademisyenlerimizin görüşlerinden de istifade etmeye çalıştık" dedi.

AMACIMIZ ÜZÜM YEMEK UZLAŞMAYA VARIZ

Hükümet olarak Anayasa değişikliği konusunda uzlaşı aradıklarını vurgulayan Cemil Çiçek, katkı  verecek olanların görüşü alındıktan sonra Anayasa değişikliğinin meclis gündemine geleceğini söyledi. Çiçek, açıklamasını şöyle sürdürdü:"Biz gerçekten uzlaşma arıyoruz ama bazıları uzlaşmamak için elinden geleni yapıyor. Bize söylenen, "aceleye getirildi" oluyor. Bu anayasa 1982'de yapılıyor ve yürürlüğe giriyor. Teklif getirdiğimiz tarih ise 24 Mart 2010. 28 yıldır tartıştığımız bir konuya hala, "aceleye geldi" diyorsak, 28 yıldır hiç katı kapmayanlara, 28 gün daha süre verseniz aynı noktaya gelecek; suyu yokuşa akıtmak için bir bahane bulacaktır. 28 yıldır bir konu sürekli tartışılıyor, sonuca bağlanamıyorsa ciddi ölçüde düşünülmesi gerekir. TBMM Sunulmuş olan bir kısım raporlara bakıldığında, bugün bizim söylediğimizden çok daha ileri şeyleri söyleyen bir kısım örgütlerimizin, bugün bu teklife karşı çıkmalarını anlamak mümkün değil. Anlaşılıyor ki katkı vermeyecek olanlar, bunu siyasete karıştırma gayretinde. “

ARTIK ZAMANI ANAYASA DEĞİŞMELİ

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı  Mehmet Nuri Görenoğlu ise, askeri bir darbe sonrası oluşturulan anayasa değişikliğinin, daha öncede gündeme geldiğini ancak önemli bir sonucun ortaya çıkmadığını ifade etti. MÜSİAD olarak, Anayasa değişikliğine getirilen öneriler konusunda 2000 yılında bir çalışma yaptıklarını, 2008 Nisan'da ise yine Anayasa için "Görüş ve Öneriler" isimli bir rapor hazırladıklarını hatırlatan Görenoğlu, Anayasa değişikliği konusunda MÜSİAD'ın. Türkiye'deki demokratik hak ve özgürlüklerinin artırılmasına yönelik çalışmaları desteklediğini söyledi.

MÜSİAD’DAN MUHALEFETE TEPKİ

Görenoğlu, "Türkiye'de hak ve özgürlüklerini gelişmesi zaten bizlerin temel düşüncemiz. Bu bakımdan son Anayasa değişikliği talebini önemsiyor ve destekliyoruz. Bilhassa yargı reformu alanında düşünülen birçok değişiklik uzun süredir bekleniyordu. MÜSİAD da birçok kere bu değişikliğin yapılmasının ne kadar elzem olduğunu ortaya koymuştur" dedi. Yeni bir Anayasa değişikliği sürecinde toplumda mutabakat arayışının önemli olduğunu vurgulayan Görenoğlu, "Toplumsal uzlaşı ile Anayasa, beraber düşünülmesi gereken iki husustur. Bu bakından, 26 maddelik bu anaya değişikliğinin geniş bir uzlaşı zemininde oluşturulması çabalarını destekliyoruz" dedi. Muhalefetin Anayasa değişikliğine karşı çıkmasını ise eleştiren Görenoğlu, "Muhalefete düşen anayasa değişikliği taslağının demokrasimize yapacağı katkıyı düşünerek ön yargısız bir şekilde yapıcı muhalefet görevini yerine getirmektir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?