banner39

MÜSİAD'dan teknoloji yarışması

MÜSİAD Bilgi Teknolojileri alanında Üniversite öğrencilerine yönelik "Bilgi Teknolojileri Proje Yarışması" düzenliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
MÜSİAD'dan teknoloji yarışması

MÜSİAD Bilgi Teknolojileri alanında gelişmeyi, başarıyı teşvik etmek ve marka oluşturmak amacıyla Üniversite öğrencilerine yönelik ‘Bilgi Teknolojileri Proje Yarışması’ düzenliyor.

MÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, projede dereceye giren yarışmacılara mali destek’te de bulunacak. Türkiye’nin en kapsamlı Bilgi Teknolojileri yarışması olan ‘BİLTRONİK’ için son başvuru tarihi olarak 18 Mayıs 2007 Cuma günü olarak belirlendi.

DÜNYA KÜRESEL BİR KÖY

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat; ‘Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler ve sektörde teknolojinin bugün geldiği nokta itibariyle dünya artık hepimiz için küresel bir köy haline geldiğini ve bu sürece ayak uydurmak için dünyanın nereye doğru gittiğini iyi görüp iyi algılamak gerektiğini’ söyledi. Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler hayatlarımızı ve geleceğimizi köklü bir biçimde değişime uğratmakta olduğunu söyleyen Bolat, ‘Bundan 40 yıl önce televizyon ve radyo ile başlayan bilginin süratli iletişimi artık bilgi teknolojinin modern araçları olan internet ve uydu sistemleri ile devam etmektedir’ dedi.

 TEKNOPARKLARA BÜYÜK İHTİYAÇ VAR

 Bilgi üreten, yazılımcı gençlerimize iş ve program geliştirme imkânı sağlayan teknoparklar konusuna da değinen Bolat, Türkiye’de gerçek anlamda teknopark’lara ihtiyaç olduğunu ve bu yapılanmanın başarılı olması için siyasal aktörlerle birlikte, kamu ve yerel yönetimlerin, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin sanayi ile yapacağı güç birliği’ne ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ömer Bolat, başta İstanbul olmak üzere, ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan ve üniversite altyapısı güçlü olan Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Konya, Kayseri, Malatya, Erzurum ve Kocaeli’nin de aralarında bulunduğu illerimizde, KOBİ’lerin ilacı, bilginin ve stratejinin üretildiği teknoparklar kurulması gerektiğini belirtti.

Bolat, ‘Dünya rekabetinin her geçen gün ağırlaştığı günümüzde, hem ülke içerisinde hem de yurtdışından gelecek bir bilgi veya teknolojinin transfer merkezi görevini üstlenecek olan bu merkezler ülke ekonomimizin can damarları olacaktır’ açıklamasında bulundu. 

DÜNYANIN SAYILI YAZILIM MERKEZLERİNDEN BİR OLABİLİRİZ

Bolat, ‘Ülkemizde bugün 25 bine yakın genç yazılım uzmanımız mevcuttur. Eminiz ki Türkiye doğru yönlendirildiği takdirde komşu ülkelerin, Avrupa’nın ve dünyanın sayılı yazılım üslerinden birisi olacaktır. 2,3 trilyon Euro hacme sahip dünya bilişim sektörünün yaklaşık yüzde 25’ini yazılım sektörü oluşturmaktadır. 2007 yılında dünyadaki yazılım harcamalarının 740 milyar doları aşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’de yazılım sektörünün hacmi 2005 yılında 540 milyon dolara, 2006 yılında ise yüzde 20 büyüyerek 650 milyon dolara ulaşmakla birlikte, dünya yazılım hacmi karşısında oldukça düşük seyretmektedir. Genç nüfus potansiyelimizin mesleki eğitim eksikliğinin giderilmesi, beyin göçünü engelleyici politikaların geliştirilmesi aradaki bu uçurumun kapanmasını sağlayacaktır’ dedi.

ÇEVRE DERGİSİ DE SON SAYI DA BİLGİ TEKNOLOJİLERİNE YER VERDİ

Bilgi Teknolojilerinin mevcut durumu hakkında iş dünyasını bilgilendirmek amacıyla Çerçeve Dergisi’nin konusunu ‘Bilgi Teknolojileri’ olarak belirlediklerini söyleyen Bolat, Türkiye’nin önemli akademisyenlerin ve bürokratlarının da yazısının olduğu Çerçeve Dergisi’nin bilgi toplumu olma yolundaki Türkiye’ye önemli katkıları olacağı görüşünde olduğunu belirtti. Bolat, ilk defa Çerçeve Dergisi ile duyurdukları ‘Bilgi Teknolojileri Proje Yarışmasına’ çok önem verdiklerini belirterek, Üniversitelerimize ve eğitime yönelik çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

MÜSİAD, ‘BİLTRONİK’ ile bilgi teknolojilerinde marka olma ve markalaşmanın sağlanması hedefleniyor. Yarışma ile ilgili bütün detaylara www.biltronik.org Adresinden ulaşılabilecek.

 


 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?