banner39

Müslüman alimler FGM yasaklansın

Kahire'de toplanan Müslüman din adamları kadın sünnetinin (FGM) yasaklanmasını istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslüman alimler FGM yasaklansın

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Dünyanın her yerinden pek çok Müslüman alim “FGM”(Kadının sünnet oluşu)’nin yasaklanması ve bu uygulamanın aleyhinde bir yasa çıkarılması konusunda baskı yapılması hususunda çağrıda bulundu. Kahire’de yapılan konferansta bilginlerin ortak görüşü, kadının sünnet olması halinde fiziksel ve ruhsal pek çok zararla karşılaşacağı yönde idi.  FGM birçok İslam ülkesi ve Afrika ülkelerinde yaygın olan bir uygulama olduğuna dikkat çeken alimler, İslam’da insan oluşumuna zarar veren böyle bir uygulamanın yer almadığını söylediler.

 

Mısır’da düzenlenen konferans Almanya’da faaliyet gösteren insan hakları örgütü Target ve Mısır’daki Daru’l-İfta ile ortak düzenlendi. Toplantıya birçok Arap, Afrikalı ve Avrupalı Müslüman bilgin iştirak etti. Uygulamanın İslam’da yer almadığına sık sık değinen her bir ülke alimi, her yıl bu sebepten pek çok kadının öldüğüne de dikkat çekti. Konferansın en önemli isimlerinden olan Şeyh Yusuf el-Kardavi de Kur’an-ı Kerim’de bu uygulamayı öngören herhangi bir ayet bulunmadığını ifade etti. Müslüman alimler, eğitim ve medya kuruluşlarının bu uygulamanın zararlarını ve toplumdaki olumsuz etkilerini bildirmede üzerlerine düşeni yapmalarını gerektiğini açıkladı.

 

Bu prosedür 1996 yılına kadar doktorlar tarafından yasal bir şekilde Amerika’da uygulanmıştı. Bu geleneğin Mısır Firavunları döneminden kalma olduğu iddia edildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?