banner39

Müslüman ayırımcılığına devam

Avrupa'da, müslümanların eğitim, iş ve mülk edinme konularında ayırımcılıkla karşılaşıyorlar. Sözlü ve fiziksel olarak saldırıya uğruyorlar...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslüman ayırımcılığına devam

Avrupa'da yayınlanan bir rapor, müslümanların eğitim, iş ve mülk edinme konularında ayırımcılıkla karşılaştıklarını, sık sık sözlü ve fziksel olarak saldırıya uğradıklarını ortaya koydu.

Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi (EUMC) tarafından hazırlanan bir raporda, müslümanların ayırımcılığın değişik biçimleriyle karşılaştığını, bu durumun iş imkanlarını azalttığını ve eğitim başarılarını etkilediği belirtildi. "Avrupa Birliği'ndeki Müslümanlar: Ayırımcılık ve İslamafobi" başlıklı rapor, Müslümanlara yönelik olayların belgelenme ve rapor edilmelerinde sorunlar olduğunu vurgulayarak, Avrupa Birliği ülkelerine ırkçı suçları rapor etme metodlarını geliştirme çağrısında bulunuyor.

'TÜRBANDAN KORKUYORLAR'

Araştırma sırasında görüşülen kişiler, türban takan Müslüman kadınların iş bulma konusunda en büyük zorlukla karşılaştıklarını, çok sayıda işverenin türbanlı kadınların müşterileri ürkütmesinden korktuğunu belirtti. Hollanda'da bazı genç Müslümanlar, Hollanda doğumlu olmalarına rağmen "yabancı" olarak sınıflandırıldıkları için, okullarda etnik temele göre ayrılmış sınıflara yerleştirildiklerini söylediler.

BAŞÖRTÜSÜ VE SÜNNETLE KORKUTMA

Almanya'da yerleşik bir Türk ise okulda öğretmeninin Osmanlıların Viyana'yı kuşatmalarını şu sözlerle anlattığını kaydetti: "Tanrı'ya şükür onları yendik, yoksa çocuklar büyük sorunlarınız olurdu. (erkeklere dönerek) Hepiniz sünnet olurdunuz, (kızlara dönerek) siz de hepiniz türban takmak zorunda kalırdınız."

'İSLAMOFOBİ'NİN KAYDI TUTULMALI

Bu sorunlar karşısında Avrupalı Müslümanların, kendilerine yardımcı olmak için daha fazla şey yapabileceklerini kabul ettikleri de belirtildi. Araştırmada görüşülen Müslümanlar, yaşadıkları toplumla etkileşime girmek, bütünleşmek ve aykırı görünmekten uzaklaşmak konusunda daha çok sorumluluk almak için daha fazla şey yapabileceklerini kabul ettiler. Raporda AB yetkilileri, ayrımcılık karşıtı kuralları tümüyle uygulamaya, polise çeşitlilik eğitimi verilmesini zorunlu hale getirmeye, okullardaki sınıfların etnik olarak karışık olmasını garanti altına almaya ve "İslamofobi" kurbanı olan Müslümanlarla ilgili kayıt tutmaya çağrıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?