banner39

Müslüman bagaj görevlilerine yasak

Fransa'da havaalanlarında Müslümanlara 'Potansiyel Terörist' muamelesi yapılıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslüman bagaj görevlilerine yasak

Fransa'da Charles de Gaulle Havaalanı'nda çalışan onlarca Müslüman bagaj görevlisinin, özel izin gerektiren noktalara girmelerini sağlayan kartlarının elinden alınması ülkede büyük bir tartışma yarattı. Dört bagaj görevlisini temsil eden sendikanın başvurusu üzerine savcılık soruşturma başlattı. CFDT sendikasından avukat Eric Moutet, bu kararın bagaj görevlilerinin sırf dini inançları, dış görünüşleri ve etnik kökenleri nedeniyle alındığını savundu.

Charles de Gaulle Havaalanı'nın güvenliğinden sorumlu yerel yönetimin temsilcisi Jacques Lebrot ise kararın terör riski nedeniyle alındığını, bazı bagaj görevlilerinin Pakistan'daki eğitim kamplarına gittiğini tespit ettiklerini söyledi. Lebrot, "Kararın dinle ilgisi yok. Havaalanı güvenliğinden ödün veremeyiz" dedi.

Dört ay önce aşırı sağcı politikacı Phillippe de Villiers, yayınladığı kitabında Charles de Gaulle Havaalanı'nda çok sayıda İslamcının çalıştığını ve bu kişilerin terör saldırısı planlandığını öne sürmüştü. Yerel yöneticilerin de bu kitabın ardından harekete geçtikleri öne sürülüyor.

Ağustos ayında polisin bagaj görevlilerini sorguladığı, ardından da bu kişilere kartlarının geri alındığına dair mektuplar gönderildiği belirtiliyor. Sendikalar, haavalanındaki güvenlik kartlarının veriliş kriterlerini protesto için Pazartesi günü grev yapacaklarını açıkladılar.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?