banner39

Müslüman Göçmenler Hedef

Helsinki İnsan Hakları Federasyonu, Avrupalı Müslümanlara yönelik ırkçı ve ayrımcı tutumun giderek daha hissedilir hale geldiğini saptadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslüman Göçmenler Hedef

Uluslararası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu (IHF), Avrupa’daki Müslüman azınlığa karşı 'kin, güvensizlik ve ırk ayrımcılığının' 11 Eylül’den sonra fark edilebilir biçimde arttığını açıkladı. IHF, konu ile ilgili hazırladığı raporda, Avrupa Birliği ülkelerinde Müslümanlara karşı artan kin ve ayrımcılığın, fiziksel saldırı boyutlarına vardığına dikkat çekti. Raporda, ırkçı saldırılar ve İslam karşıtlığının en çok Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya, İsveç ve İngiltere gibi ülkelerde görüldüğü belirtildi.
IHF Başkanı Aaron Rhodes, 'Adaletsizlik ve ayrımcılık körükleniyor. Bu gidişat yüzünden, Müslümanlar inançlarından dolayı kendilerine kara çalınmış hissediyorlar' değerlendirmesini yaptı.

Medyanın tutumu

IHF yetkilileri, medyanın Müslüman düşmanlığını artıracak nitelikte çalışmalar içinde olduğunu söylediler. Raporun ilgili bölümünde 'Medya kuruluşları, Müslümanlarla ilgili klişeleşmiş, olumsuz yayınları tercih ediyorlar. Sonuç olarak medyanın tutumu, Avrupalıların Müslümanlar ile ilgili yanlış fikirlere sahip olmalarına sebep oluyor' denildi. Raportörler, medyanın İslam’ın 'bütüncül ve katı kuralları' olduğunu propaganda ederek, bu dinin 'Batı’nın demokratik değerleri için bir tehdit oluşturduğu' izlenimini yaydıklarını belirttiler.
İngiliz tabloid basınını örnek gösteren IHF, bu gazetelerin 'adalet sisteminin Müslüman teröristlerin peşinde olduğu' izlenimini yarattığını belirterek, 'Oysa terör yasaları uyarınca tutuklanan yüzlerce İngiliz vatandaşı Müslüman’dan sadece üçü hakkında dava açıldı. Geri kalanları, hiçbir suçlama yöneltilmeden serbest bırakıldılar' dedi.
Almanya’da geçen yıl yapılan bir ankette de, halkın yüzde 80’i, 'İslam' denilince 'terörizm' ve 'kadınlara yapılan baskı'nın akıllarına geldiğini söyledi.

İstihdamda ayrımcılık

Avrupa’da yaşayan Müslümanların büyük bir kısmının işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya oldukları ve oldukça kötü evlerde kaldıkları da dile getirildi. Raporda bu durum ile ilgili, 'Müslümanlar okullardan ve üniversitelerden uzak tutuluyorlar. Birçok işveren onlara iş vermek istemiyor. Sağlık hizmetlerinden yararlanamadıkları gibi, bankalar ve marketlerde dahi kötü muamele ile karşı karşıyalar' denildi. Raporda, İsveç’te Arapça veya Arapça 'izlenimi' yaratan isimlere sahip olan vatandaşların iş sahibi olamadıkları, İnglitere’de Müslümanların diğer din grupları içerisinde en düşük istihdam oranına sahip oldukları, Müslümanlar arasındaki işsizliğin ülke geneline göre 3 kat, diğer dini gruplara oranla 2 kat daha fazla olduğu kaydedildi.

Saldırılarda artış

Fransa İslam Düşmanlığı Karşıtı Grup (CCIF) da, son bir yıl içerisinde Müslüman vatandaşlara yönelik 26, camilere yönelik 28, Müslümanlara ait mezarlara yönelik 11 saldırının yargıya yansıdığını açıkladı. Fransa’daki saldırıların büyük kısmının çarşaflı kadınları hedef aldığını ifade eden grup, internette Müslüman düşmanlığı yayan sitelerin son aylarda patlama yaptığını belirtti.
Müslümanların keyfi kimlik kontrolü ve tutuklamalara en çok İngiltere, İspanya ve Yunanistan’da maruz kaldıkları da dile getirildi.

‘Yabancılaştırılıyorlar’

IHF’nin raporunda, türbanın siyasi bir kriz haline dönüştürüldüğü vurgulanırken, Avrupalıların büyük çoğunluğunun Müslümanların okula türban ile gitmesine karşı oldukları ifade edildi. IHF, türbanın işten atılma sebebi olarak da gösterildiğini hatırlattı.
Fransa’da türban ile ilgili çıkarılan yasanın Müslüman karşıtlığını resmileştirdiğini ve ayrımcılığı cesaretlendirdiğini belirten IHF, türbanlı kadınların üniversitelerden, hatta seçimlerden uzak tutulduklarını dile getirdi. IHF, Avrupa’da Ortodoks Kilisesi’nin, yapılması planlanan camileri, halkı kışkırtarak engellediği söylendi. Bu durum karşısında Avrupa’daki Müslümanların ibadetlerini gizlice yapmak zorunda kaldıkları belirtildi.
Raporun sonunda, 'Son zamanlarda yaşanan tehditler ekseninde Müslümanların, Batı toplumuna uyum gösterebilmesinin imkânları bitiriliyor. Müslümanların Avrupa’daki korunmasız durumunun yanı sıra, insan haklarının hiçe sayılarak topluma yabancılaştırılmaları da endişe verici. İddia edilenlerin aksine, Müslümanların abartılacak derecede uyumsuzlukları olmamasına rağmen, mevcut saldırılar sonucunda toplumla iletişimlerinin kopması gündemde' saptaması yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü