Müslüman işçilere tehditle domuz eti işkencesi

Tayvan'da, bir fabrikanın Çinli patronu, Müslüman kadın çalışanları yedi ay boyunca domuz eti yemeye zorladı.

Müslüman işçilere tehditle domuz eti işkencesi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tayvan'ın başkenti Taipei'de Çinli bir fabrikatörün, Müslüman kadın çalışanlarıı yedi ay boyunca domuz eti yemeleri için zorladığı, aksi halde maaşlarından kesinti yapmakla tehdit ettiği ortaya çıktı.

Olay, sözkonusu tekstil şirketinin sahibi Chang Wen-lin hakkında, Eylül 2008 ve Nisan 2009 tarihleri arasında üç Müslüman kadın çalışanına zorla domuz eti yedirmek suçlamasıyla dava açılmasıyla gün yüzüne çıktı.

Chang Wen-lin'in "kadın işçileri iş için daha enerjik kılacağına inandığı için' domuz eti yedirdiği ve işçileri ücretlerinde kesinti yapmakla tehdit ettiği kaydedildi.

Olayın mahkemeye intikal etmesiyle, durumun sadece bununla bitmediği ve skandalın boyutunun çok daha büyük olduğu anlaşıldı. Kadınların Chang tarafından başlangıçta bakıcı olarak tutulduğu, fakat daha sonra fabrikada sabah 7'den gece 11'e kadar aylığı 40 dolara çalıştırıldıkları kaydedildi.

Adları Tarsinah, Suswati and Wasilah olarak açıklanan kadınlar, çok korktukları için Tayvan Uluslararası İşçi Derneği'ne başvurarak yardım talebinde bulundular.

Örgütten Susan Chen, kadınların başlangıçta çok korktuklarını ve hala eski patronlarıyla yeniden karşılaşmaya korktuklarını belirtirken, yeni işe yerleştirildiklerini söyledi.

Kadınların Chang tarafından başlangıçta bakıcı olarak tutulduğu, fakat daha sonra fabrikada sabah 7'den gece 11'e kadar aylığı 40 dolara çalıştırıldıkları kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 07:51
banner53
YORUM EKLE

banner39