banner39

'Müslüman Kardeşler feshedilsin'

Kuveytli düşünür, İslami hareketlerin toplumun genelinin fikri ve eğitim sorunlarıyla ilgilenen akımlara dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Müslüman Kardeşler feshedilsin'

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Arap ülkelerindeki İslami hareketlerin yaşadığı tıkanıklığı aşmak için ortaya atılan çözüm arayışları çerçevesinde, İslami kesime mensup Arap aydınlarından çeşitli öneriler gelmeye devam ediyor.

 

Kuveytli düşünür ve siyasi bilimler hocası Abdullah En-Nefisi, Müslüman Kardeşler Cemaati’nin Arap ve İslam siyasetine yük olmaya başladığını ve kendini feshetmesi gerektiğini söyledi.

 

Müslüman Kardeşler Cemaati’nin Katar’daki kolunun örnek olması gerektiğini ifade eden En-Nefisi, Katar’daki cemaat üyelerinin bir örgüt çatısı altında toplanma konusunu inceledikten sonra 1999 yılında Katar Müslüman Kardeşler örgütünü dağıtılmayı ve toplumun genelinin fikri ve eğitim sorunlarına hizmet edecek fikri bir akıma dönüşmeyi kararlaştırdıklarını kaydetti.

 

En-Nefisi, Mısır’da yayınlanan “El-Menar El-Cedid” dergisine yazdığı makalede, Müslüman Kardeşler teşkilatının kurulduğu günlerdeki şartların bugün bulunmadığını söyleyerek İslami hareketleri “örgüt” olmaktan uzak durmaya çağırdığı.

 

İslami hareketlerin partileşmesine de karşı çıkan En-Nefisi, parti düşüncesinin ileri toplumlarda aşınmaya başladığını ve İslami hareketler için en uygun oluşumun “fikri akım” olduğunu öne sürdü.

 

El-Menar El-Cedid dergisinin imtiyaz sahibi Mısırlı yazar Cemal Sultan ise, Abdullah En-Nefisi’nin yazdıklarının bir çok İslamcının aklından geçenlerin tercümesi olduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?