banner39

Müslüman Kardeşler'e baskı: 800 tutuklama

Mısır'da yerel seçimler öncesinde Mübarek'in en ciddi rakibi olan Müslüman Kardeşler'e yönelik baskılar kapsamında 800 kişi tutuklandı.

Arşiv 31.03.2008, 10:28 31.03.2008, 13:57
Müslüman Kardeşler'e baskı: 800 tutuklama


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müslüman kardeşler üyesi 800 kişi tözltına alındı. Mısırda yerel seçimlerin yaklaşmasıyla muhalefete yönelişk baskılar artıyor. Ülkenin en büyük muhalif örgütü olan müslaman kardeşler üyeleri de yönetimin boy hedefi haline geldi.

İnsan hakları örgütlerinin bilirdiğine göre son günlerde gözaltına alınan Müslüman kardeşler üyelerinin sayısı 800 ü buldu. Hiçbir suçlama belirtilmeden yapılan tutuklamaların muhalefeti sustırmaya yönelik girişim olarak yorumlanıyor.

Humanright watch adlı uluslar arası kuruluşun yaptığı açıklamaya göre gözaltına alınanlardan 148'i yerel seçimlerde aday.

Mısırda 8 Nisanda yapılacak yerel yömetimler seçiminde devlet başkanı hüsnü mübarakin partai olan milli demokrat parti dışındaki alternatiflerin susturulmak istendiği belirtiliyor.

2005 yılımda yapılan seçimlerde yasadışı ilan edilem Müslüman kardeşler bağımsız aday göstererek girdikleri seçimlerde engellemelere ragmen 88 milletvekili elde etmişlerdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?