banner39

Müslüman Kırım Tatarları misyonerlerin hedefinde

Britanya ve İrlanda Kutsal Kitap Birliğinden misyonerler Kırım'ı Hristiyanlaştırma faaliyetlerine devam ediyor.

Arşiv 08.06.2010, 15:48 08.06.2010, 16:43
Müslüman Kırım Tatarları misyonerlerin hedefinde

 

Britanya ve İrlanda Kutsal Kitap Birliğine (Scripture Union Britain and Ireland region-SUBI) bağlı Baptist misyonerler, Kırım Tatarlarını Hristiyanlaştırmak amacı ile Kırım’da faaliyetlerini sürdürüyor.

SUBI News internet sitesinde yer alan bilgilere göre, son altı yıldır Kezlev’de (Yevpatoriya) çocuklar için yaz kampları düzenleyen misyonerler, “yüzlerce genç Kırım Tatarının kampa katılmasını sağladıkları” bilgisini veriyor.

Açıklamaya göre, İncil’i Kırım Tatarlarına öğretme konusunda yeni yöntemler bulan Baptistler, köy köy dolaşan iki misyoner aracılığı ile Hristiyanlık kitapları dağıtıyor. %70’i Kırım Tatarı olmak üzere toplam 200 okuyucunun bu kitaplara ilgi gösterdiği iddia ediliyor.

Bununla kalmayıp bir köyde “Kırım Tatarlarının toplanarak Hristiyanlığı konuşabilecekleri kültür merkezi” kurmayı hedefleyen misyonerler, “Kırım Tatarları ile din konusunda çok konuştuk. Kilise ruhunun değiştiğini anladık. Şimdi Kırım Tatar halkını Hristiyanlığa geçirme gerekliliğini kavrayan Hristiyanların sayısı gittikçe artıyor. Kendi kültürlerini esas alacak Kırım Tatar kiliselerinin ortaya çıkması gerektiği sonucuna vardık. Bunun için din adamlarımız bu yönde hareket etmeliler. Sadece misyonumuz için değil, aynı zamanda ortak hayalimiz uğrunda çalışmamız ve birbirimiz için dua yapmamız lazım” şeklinde açıklama yapıyor.

Öte yandan Kırım Tatarlarının Hristiyanlaştırılması eğilimi, hem Kırım’da hem de Kırım’ın dışında yaşayan Kırım Tatarlarını endişelendiriyor. Amerika’daki Kırım Tatar Araştırma ve Enformasyon Merkezi Başkanı Mübeyyin Batu Altan, QHA’ya Kırım Tatar halkının Amerika’daki diasporasının konuyla ilgili endişelerini bildirmişti.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?