banner39

Müslüman liderlerden yeni bir dünya çağrısı-FOTO

Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, 'Liderler Zirvesi'yle başladı, zirvede yeni bir dünyanın imkanı konuşuldu

Arşiv 26.05.2010, 15:05 26.05.2010, 16:31
 Müslüman liderlerden yeni bir dünya çağrısı-FOTO

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM)’ın 19’uncusunu düzenlediği Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi liderler zirvesiyle başladı.

15 İslam ülkesinden Müslüman toplumları temsil eden hareket liderleri ve teşkilat önderlerinin buluştuğu zirveye Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan başkanlık yaptı. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile ESAM Genel Başkanı Recai Kutan da liderler zirvesine katıldılar. 

musluman.20100526150408.jpg
 

Gün boyunca süren zirvede dünyanın halihazırdaki durumu masaya yatırılırken insanlığın mahkum edildiği sömürü ve zulüm dünyasının yerine adil bir nizamın kurulması gerektiği vurgulandı. Yeni Bir Dünya Projesi’ni anlatan Erbakan, başta İslam ülkeleri olmak üzere bütün ezilmiş halkların ve sömürülen ülkelerin bir araya gelerek sömürü dünyasına son vermesi gerektiğini ifade etti. Yeni Bir Dünya çağrısı da yapan Necmettin Erbakan, insanlığın saadeti için İslam ülkelerinin her alanda güçlerini birleştirmeleri ve bütün güçleriyle çalışmaları gerektiğine dikkat çekti. 

musluman2.20100526150437.jpg

Yeni Bir Dünya Bayramı…

 

Erbakan’ın ‘Yeni Bir Dünya Bayramı’ olarak ilan ettiği bir haftalık uluslararası programlar çerçevesinde İstanbul dört ayrı önemli organizasyona ev sahipliği yapacak. ESAM’ın ev sahipliği yaptığı düzenlediği 19. Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi 27-28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. 60 ülkeden 160 yabancı katılımcının iştirak edeceği Kongre’nin ana temasını ‘Yeni Bir Dünya: Niçin ve Nasıl?” sorusu teşkil edecek. 

musluman3.jpg


İkinci önemli organizasyona ise Uluslararası Gençlik Forumu (IYFO) ev sahipliği yapacak. IYFO dünyanın dört bir yanından Müslüman gençleri 5’inci kez buluşturmuş olacak. 30-31 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 5. Uluslararası Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısı’na ise 75 ülke ve bölgeden 200 yabancı temsilci iştirak edecek. Şuurlu Öğretmenler Derneği’nin öncülüğünde ilki gerçekleştirilecek olan Uluslararası Müslüman Öğretmenler Birliği İcra Kurulu Toplantısı (ESLEM) da 30-31 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan bütün bu toplantılara iştirak ederek Yeni Bir Dünya Projesi’ni anlatacak. 

musluman4.jpg

Dört Saatlik Boğaz Gezisi


Erbakan, 29 Mayıs’ta Beşiktaş İnönü Stadyumu’nda Anadolu Gençlik Derneği’nin gerçekleştireceği Fetih Şöleni’ne yabancı konuklarıyla birlikte katılacak. Erbakan önce 250 kadar yabancı misafiriyle birlikte gemiyle Boğaz gezisi yapacak. Yaklaşık dört saat olarak planlanan Boğaz turu Dolmabahçe’de sona erecek. Buradan da İnönü Stadyumu’ndaki Fetih Şöleni’ne iştirak edilecek.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?