banner15

Müslüman nüfusun artışına önlem istiyor

İslam karşıtı tutumuyla bilinen Hollandalı Wilders, Müslüman nüfusun artışına önlem istedi.

Müslüman nüfusun artışına önlem istiyor

İslam karşıtı tutumuyla bilinen Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, hükümete Avrupa'daki Müslümanların sayısını sordu. Özgürlük Partisi (PVV) lideri Wilders ve Sietse Firtsma'nın imzasıyla, Başbakan Jan Peter Balkenende ve göçmenlerden sorumlu Bakan Eberhard van der Laan'ın cevaplaması istemiyle verilen önergede, "Hollanda ve öteki AB üyesi ülkelerde Müslüman nüfusun sayısının hızla artmasından büyük kaygı duyulduğu" belirtildi.

Hükümetin Müslümanların sayısıyla ilgili hem bugüne ilişkin kesin sayıları hem de gelecek yıllara ilişkin tahminlerini açıklaması istenen önergede, "Müslüman nüfusun artışına karşı hükümetin ne gibi önlemler düşündüğü" de soruldu.

Önergede, İngiliz Daily Telegraph gazetesinin hafta sonunda yayımladığı, "2050 yılında AB üyesi ülkelerde nüfusun beşte birini Müslümanların oluşturacağı" yolundaki habere de atıfta bulunularak, böyle bir gelişmenin "ülke politikası ve yönetiminde müthiş olumsuz değişikliklere" yol açacağı savunuldu. Wilders'e göre, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Amsterdam, Utrecht, Rotterdam ve Lahey'deki doğum sayısı, ülkenin geri kalanından daha yüksek. Müslüman nüfusun daha çok çocuk yaparak yerli nüfustan daha hızlı arttığını öne süren Wilders, önergesinde hükümete çağrıda bulunarak, bir an önce, Müslüman ülkelerden yapılan göçe karşı sınırların kapatılmasını istedi.

Hollanda'nın 150 üyeli Temsilciler Meclisi'nde 9 üyeyle temsil edilen Özgürlük Partisi, son kamuoyu yoklamalarına göre, bugün seçim yapılsa, Hıristiyan Demokratların arkasından yaklaşık 30 üyeyle ikinci parti konumuna yükselebilecek.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 04:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35