banner39

Müslüman sörf yıldızı ABD'ye giremedi

Brezilyalı Müslüman sörf şampiyonunun Amerika'ya girişi engellendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslüman sörf yıldızı ABD'ye giremedi

Zehra Taş / Dünya Bülteni

 

Amerikan göçmen bürosu, Brezilyalı Müslüman sörf şampiyonunun ABD’ye girişine izin vermedi. Habere göre, Lübnan asıllı bir Brazilyalı olan Jihad Khodr Pazar günü önemli bir müsabaka katılmak için, Havai’ye seyahat ederken, Amerikalı göçmen memurlarınca Dallas’ta durduruldu ve hiçbir sebep gösterilmeden evine gönderildi. Khodr’un gelecek sezon Dünya Kupası’na katılma şansının tehlikeye girdiği ifade edildi.

 

Oahu, Hawaii’deki müsabaka (Vans Triple Crown of Surfing), Khodr’un gelecek sezon Dünya kupasındaki yerini koruması için hayati önem taşıyordu. Amerika’ya ikinci defa girişi engellenen Khodr, üç yıl önce Washington’da durdurulmuştu.

 

Amerika hükümeti, birçok ünlü Müslümanın vizesini geçtiğimiz yıllarda fes etmişti. Bazı Amerikan üniversiteleri de, ünivetsiteye serbest kayıtların azalmasından ve Eyalet Konsolosluğun vize almayı zorlaştırmasından şikâyet ediyor.

 

Politik sığınma talebi isteyenler, bunların arasında özellikle İranlılar birçok engelle karşılaştığı belirtildi.

 

Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CAIR)’nin 11. yıllık toplantı raporuna göre, 4.5 milyon Müslümanın yaşadığı Amerika’da, Müslümanlara karşı yapılan ihlal ve tacizler, 2005 itibariyle rekor seviyede arttı.

 

“Eşitlik için Mücadele” (The Struggle for Equality) adını taşıyan raporda, CAIR, sadece geçen yıl 1.972 insan hakları ihlali davası açıldığını ve bu oranın 2004’e nazaran neredeyse yüzde 30 daha yüksek olduğunu kaydetti.

 

Eşit İş Olanakları Komisyonu Kaliforniya bürosunun hazırladığı yeni bir raporda, isyerinde Müslümanlara ve araplara karşı ayrımcılığın giderek arttığına da geniş yer verildi.

 

Eleştirmenlerin birçoğu, uzun süredir düşünürlere, bilginlere ve politik mültecilere bir sığınak olarak bilinen Amerika’nın, Bush yönetiminde değişik bir şekil aldığına inanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?