banner39

Müslüman vekil neye el basacak?

ABD'nin ilk Müslüman Kongre üyesi Keith Ellison'un yemin töreni krize yol açtı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslüman vekil neye el basacak?

ABD'nin ilk Müslüman Kongre üyesi Keith Ellison'un yemin töreni krize yol açtı. Ellison, dini gereği Kuran'a el basmak istiyor. Ancak muhalifler "ABD'ye hizmet edecek, İncil üzerine yemin etmeli" diyor?.

ABD'de Demokratların zafer kazandığı ara seçimde bir ilke imza atan siyasetçi, şimdi de ilk yemin töreni krizine imza attı... Temsilciler Meclisi'ne seçilerek Kongre'nin ilk Müslüman üyesi olan Keith Ellison, nasıl yemin edecek? Ülke yasalarına göre vekil ve senatörler, düzenlenen özel bir törende İncil'e el basarak yemin ediyor. Ancak Ellison, dini gereği Kuran'a el basacağını söyleyince tartışma çıktı.

'Saygı duyulmalı'
Yasada böyle bir bölüm olmadığı için Ellison'un özel izin alması gerekiyor. Ancak "İncil'in ABD halkı için birleştirici unsur olduğunu" ileri sürenler buna karşı çıkıyor. ABD'de yasa gereği İncil üzerine edilen yeminin geçerli kabul edildiğini, buna saygı duymayanların da Kongre'de halkı temsil edemeyeceğini öne sürüyorlar. Ünlü yazar Dennis Pragger, karara karşı çıkanların görüşlerini şöyle anlattı:

"Uygarlığımız İncil"

"Kuran'a el basarak yemin edilmesine kesinlikle izin verilmemeli. Bu ABD'nin Kuran'a düşman olduğunu göstermez. Fakat resmi uygulamaya göre İncil'e el basılması Amerikan uygarlığını temsil ediyor..." Özel hayatında istediği kitaba inanabileceğini belirten yazar Pragger, "İsterse İncil'le dalga geçen karikatürler de çizebilir. Bu hakkını da savunuruz. Ancak topluma hizmet edecekse ABD halkının istediği gibi İncil'e el basmalı" diye konuştu. Ellison'u destekleyenlerse "O İncil'e değil Kuran'a inanıyor. İnandığı kitap üzerine yemin etmek hakkı" diyor...

 

Kaynak: Sabah


banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?