'Müslümanlar Rusları neden sevmez?'

Rus basınında Müslümanların Ruslara karşı olan öfkesinin nedenleri araştırılıyor.

'Müslümanlar Rusları neden sevmez?'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda yazarı Nikolay Varsegov köşe yazısında Rusya’da yaşayan Müslümanların neden Rusları sevmediğini sordu. Yazarın iddiasına göre Kuzey Kafkasya halklarının Rusları sevmemesinin birinci sebebi Rus ulusal televizyon kanalları. Rus kanallarının dizi kahramanları Varsegov’a göre Rusları “geri zekalı” ve işe yaramaz kişiler olarak yansıtıyor. Ayrıca kadınlarını da “fahişe” olarak gözler önüne seriyor. Yazara göre bu tür diziler kesinlikle gerçekleri yansıtmıyor ancak buna rağmen Rusların da bu duruma karşı sessiz kalması da anlaşılmaz bulunuyor.

Rus yazar halkın bu tür dizilere ve programlara tepki göstermesi gerektiğini savunarak “Kafkasya gençleri bu tür gayri ahlaki fantezi ürünlerini izlediği zaman Rusların birçoğunun bu tür bir hayat yaşadığını düşünüyor. Kadınların da “cinsel tatminsizlik” içerisinde olduklarını zannediyor'' diye eleştirilerde bulunan Varsegov bu yüzden Kafkasya halklarının Ruslara nefret ettiklerini öne sürdü.

Yazarın iddiasına göre halk Moskova’dan yayımlanan program ve dizilerin gerçek olduğuna dair görüş birliği içerisinde bulunuyor. Yazar Müslüman hakların Ortodokslar ile ilişkisini neden “savaş ve barış” üzerine bina ettiklerini anlatmaya çalışarak “Biz istediyimiz kadar Kafkasya’da asker tutalım, istediğimiz kadar mali kaynak aktaralım yine de “Evlilik programından” daha etkili olamıyoruz,” diye sözlerine devam etti.

Yazar ayrıca İslam eğitiminin hızla yükseldiği bir dönemde bölge insanının bu tür programlara büyük bir nefret ile yaklaştığını öne sürerek  Rus ulusal kanallarının İslami konularda da hassas olmamasını ağır bir dille eleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 17:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydemir
Aydemir - 9 yıl Önce

Müslümanlarin Ruslari sevmemelerinin tek bir sebebi var. Ruslar Müslümanlarin topraklarini zorla isgal etti. Müslümanlar bunu asla kabul etmedi. Siirleri, türküleri, hikayeleri mücadele kahramanlarini anlatiyor.

Bu sekilde rusulari neden sevsinler?

Haydar Baskort
Haydar Baskort - 9 yıl Önce

Asirlarca muslumanlara karsi savasan ruslari kim sever ki?

Çerkes
Çerkes - 9 yıl Önce

Müslümanlar ve Kafkasya ülkeleri rusları sevmez. Ama neden bu değil. 1864 Büyük Kafkas sürgününden, 1944 Çeçen Sürgününden ve diğerlerinden bahsedilmiyor. Buda açıkca bir politikadır işte basın ve rus iktidarının bir politikası. www.circassiandiaspora.com adresinde rusyanın yaptığı katliam ve sürgünler var okuyun görün neler yapmışlar müslüman halklara karşı. tv proğramını bahane

banner39

banner36

banner37

banner35