banner39

Müslümanlara 'laik ahlak' dersi baskısı

Rusya'daki müslümanlar, okullarda müfredata giren "Dini kültürün temelleri ve laik ahlak" dersine tepki göstermeye devam ediyor

Arşiv 17.04.2010, 11:27 17.04.2010, 11:27
Müslümanlara 'laik ahlak' dersi baskısıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Halkının yüzde 40’ı Müslümanlardan oluşan Rusya’nın Ulyanov eyaletindeki Radişeva şehri, din eğitimi tartışmasına sahne oluyor. Bölge imamı Damir Bekirov, Müslümanların sayısına rağmen yöneticilerin İslami eğitim önünde büyük engeller oluşturduğunu söyledi.

Rusya’nın 19 bölgesinde Nisan ayından başlayarak seçmeli ders olarak verilmeye başlanan 'Dini Kültürün Temelleri ve Laik Ahlak' dersi için seçilen bölgelerden biri de Ulyanov eyaleti... Yasaya göre 'İslam Kültürü' dersi isteyenler tarafından seçilebiliyor, ancak okulların buna izin vermediği bildiriliyor. Müslüman ailelere baskı yapıldığını belirten Bekirov, Radişova'da bulunan iki okulda da öğrencilere İslam Kültürü dersi seçeneği sağlanmadığını kaydetti.

Müslümanların tepkisi üzerine bir açıklama yapan bölge eğitim müdürlüğü ise, İslam Kültürü dersi verebilecek öğretmenleri olmadığını savundu. Bunun üzerinde harekete geçen Müslümanlar gerekli öğretmenleri de bularak taleplerini yenilediler, ancak yine olumsuz cevap aldılar.

Bekirov’un açıklamasına göre, kasabada son birkaç yıl içinde Ortadoks Kültürünün Temelleri dersi verilmeye başladı. Birçok Müslüman ebeveynlerin haberi olmadan çocukları bu eğitimi almaya başladı. Bir çok aile ancak çocukların kiliseye götürülmesinden sonra olaydan haberdar oldu ve tepkilerin ardından okullar geri adım attı.

İmam Bekirov, Müslümanların taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini, şimdilik geçici çözüm olarak Müslüman ebeveynlerin çocuklarını bu derslere göndermediklerini söyledi.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?