banner39

Müslümanlara Nazi Benzetmesi

Hollanda'nın EenNL adlı sağcı partisi Müslümanları Nazilere benzetti. Bunun üzerine açılan dava da, mahkeme benzetmeyi sakıncalı bulmadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslümanlara Nazi Benzetmesi

Hollanda'da mahkeme, yarın yapılacak genel seçimlere hazırlanan "Bir Hollanda" (EenNL) adlı küçük sağ partinin propaganda çalışmalarında Nazilerle Müslümanları karşılaştırmasını sakıncalı bulmadı.

Rotterdam mahkemesinde bugün görülen davada, mahkeme heyeti, EenNL partisinin "Müslümanları biraz incitmek" ile birlikte böyle bir yayın yapmasında yasalar ve düşünce özgürlüğü açısından bir sakınca olmadığı görüşüne varıldığını bildirdi.
Parti lideri Marco Pastors, radyoda yayınlanan seçim spotunda, "Hollanda'da aşırı bir İslamlaşma olduğunu, bu İslamlaşma tehlikesinin aynen İkinci Dünya Savaşı öncesinde geliyorum diyen Nazi tehlikesine benzediğini, o dönemde Nazilere karşı nasıl önlem alınmamışsa şimdi de aynı şekilde bu tehlikeye karşı da önlem alınmadığını" savunuyordu.

"İslam Demokratları" adlı parti, sağcı partinin geçen hafta başlattığı bu propaganda yayınına karşı mahkemeye başvurmuştu. "Bir Hollanda" partisi, Müslüman karşıtı görüşleriyle tanınan ve 2002 seçimlerine hazırlanırken öldürülen eşcinsel politikacı Pim Fortuyn'ün partisinden ayrılanlar tarafından kuruldu.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?