banner15

Müslümanlardan İngiliz bakana tepki

İngiltere İçişleri Bakanı John Reid'in açıklamaları İngiliz Müslümanların tepkisine neden oldu.

Müslümanlardan İngiliz bakana tepki
İngiltere İçişleri Bakanı John Reid, ülkedeki Müslümanlardan aşırı unsurların ortadan kaldırılması yolunda daha fazla çaba göstermelerini istedi.

Ancak Londra'nın, geçtiğimiz aylarda terörle mücadele gerekçesiyle baskınlara uğrayan doğudaki bir semtini ziyaret eden Reid'in konuşması, tepkiler nedeniyle kimi zaman kesildi.

Mayıs'ta içişleri bakanı olmasından bu yana ilk kez Müslümanlarla bir araya gelen Reid, Müslüman ebeveynlerden çocuklarının aşırı görüşlü kişilerce beyinlerinin yıkanması tehlikesine karşı uyanık olmalarını istedi.

Reid'e göre ebeveynler çocuklarıyla daha yakın bir diyalog kuramazsa onları tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Ancak Reid'in sözleri öfkeli bir Müslüman tarafından kesildi.

Protestocu Reid'i Müslüman düşmanı olmakla, İngiltere'yi de devlet terörüyle suçladı.

Adının Ebu İzzeddin olduğunu söyleyen fakat Omar Brookes adıyla da tanınan kişi, daha önce de gösterilerde ön saflarda yer almıştı. İzzeddin, Reid'e "buradan bu kadar çok insanı tutuklatmışken ne yüzle buraya gelirsin" diye bağırdı.

Bakanın Müslüman semtlerine gitmemesi gerektiğini savunarak "John Reid, Tony Blair ve George Bush'un haçlı seferi yerin dibine batsın" diyen eylemci, bir kaç dakika sonra polis ve görevlilerce salondan çıkarıldı.

İkinci müdahale

John Reid
Reid Müslümanlardan yetkililerle daha yakın işbirliği istiyor

Konuşmasının geri kalanında bir kez daha sözü kesilen ve "cehenneme git" şeklinde bir dövizle karşılaşan Reid, dinleyicilerin salondan çıkarılmasını istemediğini, tercihinin karşılıklı bir diyalogdan yana olduğunu söyledi.

Reid bir değerler savaşı verildiğini savunarak salondakilerin de bu konuda üzerlerine düşeni yapmasını istedi.

İngiltere'de çoğu Asya kökenli 1 milyon 700 bin kadar Müslüman yaşıyor.

2005 Temmuz'unda Londra'da ulaşım sistemini hedef alan bombalı saldırıları İngiliz vatandaşı Müslümanların düzenlediğinin ortaya çıkmasından bu yana Müslüman toplumunun durumu mercek altında.

Polis yetkilileri o zamandan bu yana İngiliz Müslümanların karıştığı beş saldırı girişimini daha önlediklerini belirtiyorlar.

Ancak Forest Gate semtinde bir gencin yaralanmasıyla sonuçlanan ve sonunda herhangi somut bir bulgu getirmeyen baskın başta olmak üzere bazı Müslümanlar yersiz yere hedef gösterilmekten şikayetçi.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48