banner39

Müslümanların Asimilasyonu Demokrasiye Aykırı

Mısır hükümetinin yaptığı bir araştırmada, Batıdaki Müslümanların asimile edilmesi girişimlerinin demokrasiye ve insan haklarına aykırı olduğu ifade edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslümanların Asimilasyonu Demokrasiye Aykırı

Mısır’ın başkenti Kahire’de son yayınlanan bir araştırmada Batı toplumlarındaki Müslüman nesillerin kültürel olarak asimilasyona tabi tutulması girişimlerinin, Avrupalıların çağrısını yaptığı özgürlük ve demokratik ilkelerle çeliştiği belirtildi.

Mısır hükümetine bağlı İslam İşleri Yüksek Konseyi tarafından yayımlanan rapor, Müslümanların Batıda özellikle 11 Eylül olayları sonrası ağır bir baskı süreci yaşadıkları ve bu durumun Müslüman olsun veya olmasın bireylerin birbirlerine karşı endişeli yaklaşımlarına hız verdiği ifade edildi. Araştırma Batının İslam dünyasına karşı başlattığı şiddetli kampanyanın tansiyonunun özellikle de Batıdaki Müslüman nüfusundaki olağanüstü artışın gölgesinde dahi inmediğine işaret ederek sadece Avrupa’daki 15 ila 30 milyon arasında olduğu tahmin edilen Müslüman nüfusun, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda Batıyı etkisi altına aldığı kaydedildi.

Medya Irkçılığı Körüklüyor

İslam fobisinin şiddetinin artması sebebiyle Müslümanların Batı kültürüne asimile olmaya direndiklerine işaret eden araştırma, Batılı medya organlarının kendilerini kalkınmanın ve uygarlığın adresi, ötekilerini ise ilkel ve barbarlığa yakın görmek suretiyle Müslümanlara yönelik iğrenti ve düşmanlık ruhunun beslenmesinde önemli ölçüde katkıda bulundukları belirtildi.

İslam'ın Batıdaki görüntüsü düzeltilmeli

Araştırmada Batı medyasının iltica, yasal olmayan göç ve aşırı cemaatler gibi Avrupa vicdanında ırkçı duyguları uyandıran sorunlar üzerinde yoğunlaştığı belirtilirken İslam ülkelerindeki eğitim ve kültür kuruluşlarının Batıdaki ders kitaplarında yer alan İslam’ın görüntüsünün düzeltilmesi yönünde çalışmalarının ve Doğu ile Batı arasında etkin bir diyalogun kaçınılmazlığı üzerinde duruldu.

İslam'ın hoşgörü boyutu

Araştırmada ayrıca İslam medeniyetinin ‘ötekiyle’ ilişkisi bağlamında geçmiş tarihi okumasının, İslam’ın hoşgörü ve ılımlılık boyutunu yansıttığı açıklanarak bu medeniyetin, farklı dil, ırk ve dinleri kendi kültürel ve dini özellikleriyle birlikte bünyesinde barındırdığına işaret edildi.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?