banner15

Müslümanların İsyanı Paris'i Aştı

Fransa'nın başkenti Paris'te polisin göçmenlere rencide edici uygulamaları yüzünden başlayan olaylar, ilk kez başkentin dışına da sıçradı. Günlerdir polisle çatışan gençler Trappes semtinde bir otobüs deposunu ateşe vererek 27 otobüs ve 500 aracı ya

Müslümanların İsyanı Paris'i Aştı

Geçtiğimiz hafta perşembe gecesi başlayan, iki Faslı göçmenin ölümü ve Muhittin Altun adlı Türk gencin komalık olmasına neden olaylar, Paris banliyölerinden başkent dışına taştı. Olaylar doğuda Dijon, kuzeyde Rouen ve güneyde Marseille yakınlarında Bouches-du-Rhone bölgelerine de sıçradı. Seine-Saint-Denis banliyöleri dışında Dijon Kasabası'nda da göçmenler çok sayıda aracı ateşe verdi. Fransız polisi sürekli olarak bölgeye takviye güçler gönderiyor. son olarak bin 300 kişilik bir polis gücü daha kasabaya sevk edildi.  
  
Sokaklar göçmenlerin kontrolünde  
  
Bir haftadır olduğu gibi, sokakların, ellerinde taş ve sopalarla devriye gezen göçmen gençlerin kontrolünde olduğu belirtiliyor. Kentin kuzeydoğu ve kuzeybatısındaki banliyölerde göçmen gençler araçları ateşe veriyor. Protestocuların batıdaki Trappes semtinde bir otobüs deposunu teşe vererek 27 otobüsün yanmasına neden olduğunu belirten polis kaynakları, banliyö semtlerinin yanı sıra merkeze yakın semtlerde de çıkan çatışmalar sırasında yaklaşık 400 otomobilin ateşe verildiğini    
kaydettiler. Depodaki yangının söndürülmesi için 100 itfaiyeci saatlerce uğraştı. Seine-Saint-Denis bölgesinde üç antrepo ile bazı kamu kuruluşlarında da atılan motolofkokteylleriyle yangın çıktığı belirtilirken, dün geceki çatışmalarda 5 polisin yaralandığı açıklandı.    
  
Müslüman liderler siyasetçileri suçladı   
  
Olayların önüne geçemeyen Fransa hükümeti, Müslüman liderlerden de kendilerine destek olmalarını istedi. Fransa'daki Müslüman liderler, siyasetçileri, göçmen topluluklarına daha saygılı davranmaya çağırdı. Ülkede Müslümanların resmi temsilcisi kabul edilen İslam Konseyi Başkanı Delil Bubekir, göçmen kökenlilerin 'utanç verici varoş mahalleleri' olarak ifade ettiği yüksek bakımsız apartmanlardan oluşan semtlere mahkum edilmemesini istedi.   
  
Sarkozy: ölenlerin aileleriyle buluştu  
  
Açıklamalarıyla gerilimi daha da tırmandıran Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy de, polisten kaçarken elektrik çarpması sonucu ölen 2 gencin ailesiyle biraraya geldi. Bakan Sarkozy, Fas asıllı bu gençlerin ölümüne yol açan olaylar dizisinin eksiksiz soruşturulacağını söyledi. Fransız bakan, 8 gecedir devam eden isyanın altında yatan nedenlerin 30 yıldır göz ardı edildiğini ve sorunun çözülmesinin zaman alacağını söyledi. Sarkozy, gençler ile polis arasındaki doğrudan çatışmaların azalmasının, isyanın sona yaklaştığı anlamına gelmediğini belirtti. Bakan Sarkozy daha önce, olaylara katılanları 'pislik' olarak nitelemiş ve bu ifade yüzünden gerilimi tırmandırdığı gerekçesiyle eleştirilmişti. Polis yetkilileri, Paris'in göçmenlerin yoğunlukta olduğu yoksul banliyö semtlerinde güvenlik güçleriyle protestocular arasında devam eden çatışmaların 8. gecesinde, sabaha karşı durumun sakinleşme eğiliminde olduğunu belirttiler.
Fransız yetkililer, hazırlanan raporda gençlerin öldüğü sırada olay yerinde hiçbir polisin bulunmadığının savunulduğunu belirtiyor. Hükümet şiddet olayları karşısında etkisiz kalmakla suçlanırken, parlamentoya hitap eden Başbakan Dominique de Villepin düzeni sağlama sözü verdi. 
Paris yakınlarındaki Clichy-Sous-Bois banliyösünde perşembe günü iki gencin polisten kaçarken elektrik trafosunda akıma kapılarak hayatını kaybetmesi üzerine, polisi protesto edenlerin çıkardığı olaylar giderek diğer banliyölere de yayılmıştı.    

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48