'Müslümanların mağduriyeti artıyor'

TBMM Başkanı Arınç, Aşure günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Müslümanların mağduriyetinin her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Müslümanların mağduriyeti artıyor'

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Müslümanların mağduriyetinin her geçen gün daha da arttığını belirterek, “Gün geçmiyor ki bir Müslüman kardeşimiz öldürülmesin, yaralanmasın. Bu acı hepimizindir. Bunu durdurmak hepimizin görevidir” dedi.

Arınç, Hazreti Muhammed'in torunu, Hz. Ali'nin oğlu İmam Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü'nde şehit edilişlerinin yıl dönümü dolayısıyla Halkalı Meydanı'nda düzenlenen “Evrensel Aşure Matem Merasimi”ne katıldı.

Bülent Arınç, burada yaptığı konuşmada, Hz. Peygamber'in torunu Hz. Hüseyin'in katledilişinin yıl dönümü olan aşure gününde, İslam dünyasının tümünde matem olarak adlandırılan Kerbela faciasının anıldığını hatırlattı.

Kerbela'nın, mazlumların ve mağdurun sembolü olduğunu ifade eden Arınç, Hz. Hüseyin'in ise zulme başkaldırının bayrağı haline geldiğini söyledi.

Bugün İslam coğrafyasında Hz. Hüseyin için gözyaşları döküldüğünü belirten Arınç, Türkiye'de uzun yıllardan beri aşure törenlerinin yapıldığını, Şii, Sünni ve Alevi ayrımı yapılmaksızın tüm vatandaşların bu törene katılarak ehlibeyt mazlumlarını andığını kaydetti.

DÜNYAYA VERİLEN MESAJ

Burada, bu toplumun tüm dünyaya verdiği mesajlar olduğunun altını çizen Arınç, “Diyorlar ki 'Caferiler, Aleviler, Sünniler bir arada yaşıyoruz, bir arada ehlibeyt için ağlıyor, bir arada mazlumları savunuyoruz.' Burada kardeşlik var, burada ehlibeyt dostları var, burada mazlumların sesi var, burada Müslümanların kardeşliği var” diye konuştu.

Bugün Türkiye'nin komşusu Irak'ta, Lübnan'da ya da Müslümanlar'ın yaşadığı başka coğrafyalarda Şii-Sünni çatışmasının çıkarılmak istenmesine karşı bu törenin çok anlamlı bir mesaj olduğunu dile getiren Arınç, burada Sünnilerin, Şiilerin ve Alevilerin barış içinde yaşadığını söyledi.

Arınç, “Gelin kardeş katili olmayın. Birbirinizle savaşmayın. Müslüman kanı dökmeyin. Ne Hazreti Hüseyin'in, ne Hazreti Ali'nin, ne Hazreti Peygamberimizin öğretisinde bu vardır. Irak'ta yeni Kerbelalar yaşatmayın bize” dedi.

KAN VEREREK CAN KURTARMAK

Caferilerin Hz. Hüseyin'in acısını paylaşmak için aşure gününde vücutlarından kan akıttıklarını ama yıllardır bu uygulamaya son vererek, “kan vererek can kurtarmaya başladıklarını” anlatan Arınç, yüzlerce canın kurtarılmasına vesile olan bu uygulamayı başlatanlara teşekkür ve takdirlerini ifade etti.

Gerçekten Hz. Hüseyin'i anmanın kan verip insanları kurtarmakla olacağını belirten Bülent Arınç, Kerbela'nın anlamının mazlumu ve zalimi anlamak demek olduğunu söyledi.

MÜSLÜMANLARIN MAĞDURİYETİ

Arınç, şöyle devam etti: “Ne zulme uğrayın, ne de zulme izin verin. Bugün İslam coğrafyasında her yer Kerbela, her yer aşuredir neredeyse... Müslümanların mağduriyeti her geçen gün daha da artıyor. Gün geçmiyor ki bir Müslüman kardeşimiz öldürülmesin, yaralanmasın. Bu acı hepimizindir. Bunu durdurmak hepimizin görevidir. Dünyada savaşların, acıların bitmesi için çaba gösterin. Bence Hazreti Hüseyin'i ancak bu şekilde güzel anlayabiliriz.”

Hz. Hüseyin'in öğrettiği şeyin her zaman adil olmak ve asla zulme boyun eğmemek olduğunu söyleyen Arınç, bugün buradaki toplumun onun bu öğretilerinin peşinden gittiğine olan inancını vurguladı. Arınç, sözlerini “Allah bu ümmete bir daha Kerbela acısını yaşatmasın” şeklinde tamamladı.

 

Kaynak: A.A

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?