banner39

Müslümanların özgür olduğu ülke

Kanada’daki Müslümanların ayrımcılığa uğramadan yaşadığı, diğer ülkelerde yaşayanlara oranla daha rahat oldukları bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müslümanların özgür olduğu ülke

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

Environics Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir ankete göre Kanadalı Müslümanlar Batı Dünyası’nın en rahat Müslümanları. Başkan Keith Neuman Kanada’daki Müslüman çoğunluğun ayrımcılığa uğramadığını gösteren bu rakamların gerçek oluşu çok sevindirici bir haber olduğunu söyledi.

Daha önce buna benzer bir anket İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya’da 2005 yılında Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılmıştı.

Sonuçlara göre Kanada’da yaşayan Müslümanlar diğer Avrupa kentlerinde yaşayan Müslümanlara göre daha memnun bir hayat sürüyor.

500 Kanadalı Müslüman 2045 gayr-i Müslim’in görüşlerini kapsayan araştırmaya göre Müslümanlar, Müslüman olmayan genel halka nazaran daha eğitimliler.

Anket sonuçlarında Müslümanların bahsettiği olumsuzluklarda yer almaktadır. Örneğin, Kanadalı Müslüman gençler, ayrımcılığın korkularını paylaşmaya engel olduğunu söyledi. Müslümanların %17’si diğer Kanadalılardan düşmanlık gördüklerini tasdikledi. Bu oran Pew sonuçlarına göre Avrupa Müslümanlarında % 31-51 değerinde değişiyor.

Ankete katılan gayr-i Müslim Kanadalıların yarıdan fazlası ülkeye göçmen olarak dahil olanların ülke şartlarına uyduğu gibi Müslümanların da bu ülke şartlarına uymaları gerektiği ifade etti.

Kanada’da 700.000 Müslüman yaşamaktadır ve bu oran ülkenin %2’lik bir dilimini oluşturmaktadır. Her geçen gün Müslüman sayısı artan Kanada’da, İslam hızla ayılmaktadır.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?