banner39

Müslümanların 'Tamil sürgününden' geri dönüş umudu

Sri Lanka'daki çatışmalar nedeniyle topraklarından olan 150 bin Müslüman evlerine dönüş için bekliyor.

Arşiv 01.10.2009, 06:56 01.10.2009, 09:22
Müslümanların 'Tamil sürgününden' geri dönüş umudu


Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütü, adanın kuzey ve doğusunda sadece Tamillerin yaşadığı bağımsız bir devlet kurmak için 1989-1990 yıllarında yaklaşık 100 bin Sri Lankalı Müslüman'ı bölgeden zorla göç ettirdi. Örgüt, Tamillerden sonra çoğunluğu oluşturan on binlerce Müslüman'a evlerini terk etmeleri için 2 saat süre verdi. Müslümanlar, topraklarına el koyan gerillaların yenilgiye uğratılmasının ardından yeniden eski topraklarına dönme umuduna kavuştu.

Müslümanlar, başkent Colombo'ya 80 kilometre mesafedeki Puttalam bölgesindeki 'geçici' kamplarda 20 yıldır hayat mücadelesi veriyor. Bu ailelerden birine mensup Rishad Bathiudeen'in iskan ve afet bakanı olması kamplardaki hayat şartlarını değiştirmişti. Bakan Bathiudeen, bazı akrabalarının da yaşamaya devam ettiği kamplardaki 18 bin ailenin hayat standartlarını yükseltmek için bir dizi projeyi hayata geçirmişti.

Puttalam'daki kamplarda yaşayan Müslümanlar, büyük ölçüde Arap ülkeleri ve uluslararası kuruluşların yanı sıra Türkiye'den de İHH ve Kimse Yok mu gibi dernek ve vakıfların yardımlarının devamına muhtaç. Son yıllarda daha rahat bir hayata kavuşmaya başlayan Müslümanlar artık topraklarına dönmek istiyor.

Kamp sakinlerinden Abdullah İsmail, "Eski topraklarımıza dönmek istiyoruz." diyor. İşsiz kalan kocası ve 6 çocuğuyla geçici kamplarda yaşamak zorunda kalan Sümeyye adlı Müslüman kadın da 20 yıl önce yaşadıklarını şöyle anlattı: "Silahlı Tamil gerillaları bin yılı aşkın yaşadığımız toprakları terk etmemiz için 24 saat, bazılarımıza 2 saat süre verdi. Bütün paramızı, mücevherlerimizi, değerli neyimiz varsa aldılar."

Sürgün yıllarında etnik temizliğe başlayan gerillalar, binlerce Müslüman'ı öldürdü, yüzlerce camiyi yakıp yıktı. Gerillalar, özellikle hacdan dönenleri hedef aldı. 3 Ağustos 1990'da Kattankudy Camii'nde ibadet eden 25'i çocuk 103 kişinin öldürülmesi, Sri Lankalı Müslümanların hafızasında hâlâ tazeliğini koruyor.

Sümeyye, "Şimdi Tamil gerillaları Allah'tan belalarını buldular. Savaş bitti. Ama geri dönmek çok zor." diyor. Geri dönmek zor; çünkü Cafna'ya dönüş için yapılan son girişim Müslüman toplum için büyük bir travmaya neden olmuş.

Sri Lanka hükümeti ile LTTE'nin 2002'de imzaladığı ateşkes anlaşmasının ardından örgütün bu yıl öldürülen lideri Velupillai Prabhakaran, Müslümanlara yaptıkları nedeniyle özür dilemiş. Bunun üzerine bazı aileler topraklarına dönmüş. Fakat tüm arazilerin Tamiller tarafından işgal edildiğini, evlerinin harabeye döndüğünü görmüşler. Dahası topraklarına dönenler, bu kez Colombo hükümeti tarafından terör örgütüyle işbirliği yapmakla suçlanmış. Birçok Müslüman bu tür suçlamalardan dolayı hâlâ hapiste.

Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlar, 6 aydır geçici kamplarda tutulan Tamil siviller için Sri Lanka hükümetine baskı yapıyor. BM'den birçok üst düzey yetkili, bu amaçla Colombo'ya gidip geliyor. Geçici kamplarda 20 yıldır yaşamak zorunda kalan Müslümanlar ise BM'nin ilgisini çekememekten şikayetçi. Sümeyye, şu ana kadar hiçbir BM yetkilisinin kendilerini ziyaret etmediğini söylüyor.

Sri Lankalı yetkililerin açıklamalarına göre, Tamil gerillalarının yenilgiye uğratılmasının ardından ülkede ve Hindistan'daki geçici kamplarda yaklaşık 500 bin sığınmacı eski topraklarına dönmek için bekliyor.

Kaynak: cha

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?