banner39

'Müslümanlarla evlenmekten kaçının'

Vatikan'da düzenlenen bir toplantıda konuşan İtalyan din adamı, Müslümanlarla evlenmekten uzak durulması çağrısında bulundu. Nedenleri şöyle:

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Müslümanlarla evlenmekten kaçının'

Uyarı, Dünya Göçmenler Günü nedeniyle bu akşam Vatikan Basın Merkezi'nde düzenlenen bir basın toplantısı sırasında yapıldı. İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu'na bağlı Göçmenler Komisyonu Başkanı Piskopos Lino Belotti, "Müslümanlarla evlilik konusunda temkinli olunmalı. Müslüman kültürü, İtalyan ve Avrupa kültürüyle çatışma halinde olma tavrıyla dikkati çekiyor. Geleceğin aile adaylarını bu tür evlilikler konusunda uyarmamız kötü değildir" görüşünü savundu.

Piskopos Belotti, Katolik Kilisesi'nin Müslümanlarla evlilikten uzak durmayı tavsiye etmesinin son derece yerinde bir tutum olduğunu da hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hristiyanlar ile Müslümanlar arasındaki karma nikahlar konusunda temkinli davranmak geldiğini yıllardır tekrarlamaktan başka bir şey yapmıyorum. Zira Müslümanlar, karı-koca, kadının konumu ve hakları, çocukların eğitimi konularında farklı bir anlayışa sahipler. Durum böyleyken, nikah kıyan kişiler olarak biz papazlar, karma evlilikle aile oluşturmaya kalkışanları neden uyarmayalım?" Katolik Kilisesi'nin uyarılarına rağmen Müslümanlarla evlenme kararından caymayan kişilerin, evlilik yaşamlarında zorluklarla karşılaşacaklarını ileri süren Belotti, "Ben bu tür çiftler, evlenmesinler demiyorum. Ama güçlüklerle karşılaşacaklarının da bilincinde olsunlar. Katoliklik dışında olan dinlerin bazılarında, bizimkine benzer davranışlar söz konusu olabiliyor. Ama Müslümanlarda farklı bir evlilik ve kadın anlayışı var. Kadını erkeğe eşit kabul etmiyorlar" diye konuştu.

Piskopos Belotti, İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı Kardinal Camillo Ruini'nin imzasını taşıyan 29 Kasım 2005 tarihli öğretisel genelgede de, Müslümanlarla evlilikten kaçınılmasının salık verildiğine işaret etti. Piskopos Belotti, "Avrupa kültürleri zaman içinde nasıl birbirleriyle harmanlandılarsa, Müslümanların da bizim kültürümüzden olumlu yönde etkilenmeleri söz konusu olabilir. Bunun Müslümanların zihniyetinde bir değişiklik sağlaması, barış içinde bir arada yaşamayı da kolaylaştırabilir" dedi.

Katolik Kilisesi'nin evliliğe hazırlanan kişilere Müslümanlarla evlilikten uzak durmayı telkin siyaseti uzun süredir devam ediyor. Mevcut uygulamada, bir Müslümanla evlenmeye kalkışan damat veya gelin adayı, kilise yetkililerince öncelikle bu düşünceden caydırılmaya çalışılıyor. Bu çabanın yeterli olmaması durumunda, adaya evleneceği kişinin Müslüman olması nedeniyle aile yaşamında büyük zorluklar yaşayacağı telkin ediliyor. Kilise yetkilileri Müslümanlarla evlilik durumunda, "nikah kıymayı" son çare olarak kabul ediyorlar. Hristiyan adayın kararından caymaması durumunda, nikahın kilisede kıyılabilmesi için Müslüman kişiden, doğacak çocukları vaftiz ettirme taahhüdü isteniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?