banner15

'Müslümanlarla uçurum derinleşiyor'

Solana, Müslümanlar ile dünyanın geri kalanı arasındaki uçurumun arttığını savundu.

'Müslümanlarla uçurum derinleşiyor'

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Müslüman dünya ile dünyanın geri kalanı arasındaki uçurumun derinleştiğini söyledi. Solana, New York'ta ABD'nin eski başkanı Bill Clinton tarafından düzenlenen ve dünyanın en büyük tehditlerinin ele alındığı konferansa katıldı.
 
Konferansta konuşan Solana, karikatür krizi ve ardından da Papa 16'ncı Benedict'in İslam ile ilgili sözleriyle, Müslüman dünyasıyla dünyanın geri kalanı arasındaki uçurumun derinleşmesinden endişe duyduğunu ifade etti ve ''bir sorunumuz var. Uçurum derinleşiyor, bunu son günlerde görüyoruz. Uçurum sandığımızdan daha derin'' dedi.
 
Solana, ''bizim için bir saldırı kaynağı olmayan, ancak dünyada milyonlarca insan için böyle algılanabilecek sözleri, ifadeleri kullanma biçimimiz konusunda sakınımlı olmalıyız'' diye konuştu.
 
AB Yüksek Temsilcisi, hükümetlerin harekete geçebileceğini, ancak bunun yeterince yaygın olamayacağını, dolayısıyla da derin bağlar oluşturma görevinin sivil topluma düştüğünü ifade etti.
 
Clinton'ın ABD Başkanı George Bush'un eşi Laura Bush ile birlikte açılışını yaptığı konferans, 22 eylül cuma tarihine kadar sürecek.
 
Papa ne demişti?

Papa 16’ıncı Benedict, 12 eylülde Almanya ziyareti sırasında Resengburg Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada, dini yaymak için şiddetin kullanılmaması gerektiğine değinirken, İslam konusundaki sürpriz çıkışlarıyla dikkat çekmişti.
 
Papa, 14'üncü yüzyılda Bizans İmparatoru İkinci Manuel'in, "Muhammed, vadettiği inancı kılıçla yayma emrinden başka hangi yeniliği getirmiştir, gösterin bana?" sözlerinden alıntı yapmış ve İmparatorun bu sözleriyle 'inancı şiddet yoluyla yaymanın aykırılığını dile getirmeye çalıştığını' söylemişti. Papa, "İslam'da Tanrı ile akıl arasında ayrılmaz bir bağ yok. Cihad, akla ve Tanrı'ya karşı" demişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48