banner39

Muş'ta 30 yıllık kan davasında mutlu son

Muş merkeze bağlı Harman Köyü'nde 30 yıl önce 3 kişinin ölümüyle başlayan kan davası, kanaat önderlerinin araya girmesiyle tatlıya bağlandı.

Arşiv 03.10.2009, 17:36 03.10.2009, 17:36
Muş'ta 30 yıllık kan davasında mutlu son


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muş'taki kan davası 30 yıl önce nedeni bilinmeyen bir husumetten dolayı Ozan ve Çetin aşiretleri arasında başlamış ve 3 kişi ölmüştü. 30 yıldan beri devam eden kan davasından dolayı bazı köylüler köyünü bile terk etmişti.

Barış törenine katılan Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Allah'ın insanlara konuşma kabiliyetini verdiğini belirterek, "Allah bu kabiliyeti sorunları çözelim diye vermiştir. Biz de sorunlarımızı konuşarak çözeceğiz." dedi.

Kan davaları sonucu insanların birçok değerini yitirdiğinin altını çizen Erdoğan Bektaş, "Kan davalarıyla bu geniş dünyayı kendimize dar ediyoruz. Bir kısım insanlar yurtlarını terk ediyor, bir kısmı hapis yatıyor, arazilerini kullanamıyorlar. Sevdikleri arkadaşlarından uzak kalıyorlar. Özgürlüklerinden, mallarından, canlarından oluyorlar. Kan davasının bu kadar ağır bir sonuç getirdiğini hepimiz biliyoruz. Buna rağmen her gün yeni bir kan davası başlıyor. Aklımızı, vicdanımızı, dinimizi, insanlığımızı kullanıyoruz ama bedeli ve sonuçları bu kadar ağır oluyor. Bu olaylardan niye vazgeçmiyoruz bunu anlamakta zorlanıyorum?" diye konuştu.

İrade ve öfkenin, aklın kontrolünde olması gerektiğinin altını çizen Muş Müftüsü Dursun Ali Şeker ise "İrade ve öfke, akıl yönetiminde olmalıdır. Olmazsa ciddi olaylar, dayanılması, sabredilmesi, tahammül edilmesi zor hadiseler olur. Öfke, namusumuzu, iffetimizi, vatanımızı, toprağımızı ve şahsiyetimizi korumaya yönelik bir duygudur. Ancak aklın güdümünde olursa sonuç hayırlı olur, iyi olur." şeklinde konuştu.

Barış için araya girenlere teşekkür eden Ozan ailesinin reisi İhsan Ozan da, bir hata olduğunu kabul ettiklerini belirterek, diğer tarafın da kendilerini affetmesini istedi. Ozan, "Aracılarımız sağ olsunlar. Bunu bir trafik kazası olarak değerlendiriyoruz. İstemeyerek olmuştur. Biz onlardan bizi affetmelerini istiyoruz. 30 yıldır bu sıkıntıyı yaşıyoruz barışta emeği geçenlere minnettarız." diyerek duygularını ifade etti.

Çetin ve Ozan aileleri arasında 30 yıl önce başlayan kan davası köy okulunun bahçesindeki törenle son buldu. Kur'an-ı Kerim okunduktan sonra Vali Erdoğan Bektaş ve İl Müftüsü Dursun Ali Şeker birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim'in altından geçen köylüler sarılarak bir daha kavga etmemek üzere barıştı. Barışın, Muş bölgesi kanaat önderi Şeyh Mustafa Baskın ve Bitlis'in Güroymak ilçesindeki kanaat önderi Şeyh Nurettin'in sürdürdüğü arabuluculuk sayesinde sağlandığı bildirildi.

Barış törenine Vali Erdoğan Bektaş, Emniyet Müdürü Süleyman İlhan Acaröz, Müftü Dursun Ali Şeker, kanaat önderleri ve binlerce vatandaş katıldı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?