banner15

Mustafa Akkad'ın Cenazesi Şam'da

"Çağrı" ve "Ömer Muhtar" filmlerinin ünlü yönetmeni Mustafa Akkad için Şam'da cenaze töreni düzenlendi. Polis, bakanlık çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Akkad'ın kardeşi Züheyr Akkad, "Kardeşimin öldüğüne hala inanamıyorum" dedi.

Mustafa Akkad'ın Cenazesi Şam'da

Ürdün'ün başkenti Amman'da meydana gelen patlamalarda ağır yaralanan ve dün kaldığı hastanede hayatını kaybeden ünlü yönetmen Mustafa Akkad'ın cenazesi, Suriye'nin başkenti Şam'a getirildi. Akkad'ın cenazesi, nakledildiği El-Şamil Hastanesi'nden alınarak törenin düzenleneceği Kültür ve Enformasyon Bakanlığı'na getirildi. Polis, bombalı saldırı ihtimaline karşı bakanlık çevresinde geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı. Akkad'ın cenaze konvoyuna, aralarında kültür, enformasyon, elektrik bakanları ve başbakanın da bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilide eşlik ediyor. Akkad, Suriye Enformasyon Bakanlığı tarafından Şam'da düzenlenecek törenin ardından memleketi olan Halep'te toprağa verilecek.
Amman'daki Hyatt Oteli'ni hedef alan saldırıda Akkad'ın 33 yaşındaki kızı Rima da hayatını kaybetmişti. Yetkililer, 68 yaşındaki Mustafa Akkad'ın patlamalar esnasında aynı saldırılarda ölen kızı Rima'yı otel lobisinde beklediğini söyledi. İslamiyet'i, olumlu ve güçlü bir şekilde tanıtan ve bunu yaparken Hollywood yöntemleri kullanan Akkad, çektiği filmlerle başarısını dünyaya kanıtlamayı başarmıştı. Mustafa Akkad'ın en fazla tanınmış çalışması 1977 yapımı, Oscar ödüllerine aday gösterilen ve başrollerini ünlü oyuncular Anthony Quinn ve Irene Papas'ın paylaştığı 'Çağrı' filmiydi. Akkad'ın bir diğer önemli çalışması ise Libya lideri Muammer Kaddafi'nin 35 milyon dolar vererek finanse ettiği ve Libya'da İtalyan işgalcilere karşı Ömer Muhtar önderliğinde verilen mücadeleyi anlatan 'Çöl Aslanı' adlı filmdi.
Suriye'nin Halep şehrinde doğan Mustafa Akkad, yönetmenliğin yanı sıra dünyanın önemli yapımcılardan biri olarak biliniyordu. Yönettiği Çağrı ve Çöl Aslanı filmleriyle ün kazanan Suriyeli yönetmen, ünlü 'Halloween' gerilim filmlerinin de yapımcılığını üstlendi. Akad'ın projeleri arasında, İstanbul'un fethini anlatan dev bütçeli bir film de bulunuyordu.

Kardeşi: Öldüğüne hâlâ inanamıyorum

Çektiği filmlerle İslamiyet'i batıya başarılı şekilde tanıtan Suriyeli ünlü yönetmen Mustafa Akkad'ın, önceki gün Ürdün'ün başkenti Amman'daki saldırılarda hayatını kaybetmesi büyük üzüntüye neden oldu. Ünlü yönetmen Mustafa Akkad'ın ağabeyi Muhammed Züheyr Akkad, "Kardeşimin öldüğüne hala inanamıyorum. Patlama olduğunda, kardeşimin öldüğünü hiç düşünmedim, ölüm haberini duyunca ise adeta yıkıldım" dedi.
Muhammed Züheyr Akkad, kardeşi Mustafa ile en son Ramazan Bayramı'nda görüştüğünü, görüşmenin adeta vedalaşırcasına duygu dolu olduğunu vurguladı. Züheyr, kardeşi ile ayrılırken gözyaşlarına boğulduğunu söyledi. Aynı zamanda Suriye eski Kültür Bakanı olan Züheyr Akkad, Amman'daki patlama haberini aldığı sırada kardeşinin bu patlamalarda hayatını kaybetmiş olma ihtimalini hiç düşünmediğini, kötü haber ulaştığında ise acıyı iliklerine kadar hissettiğini ifade etti.

Ürdün'e düğüne gitmişti

Züheyr Akkad, "Mustafa bir sinema festivaline katılıp ödül almak için Şam'a gidecekti ama daha evvel yakın bir arkadaşı arayarak düğününe çağırdı. O da bunu fırsatı değerlendirerek ailesi ile birlikte Amman'a gitti. Daha sonra Şam'a geçecekti. Kader onu buraya getirdi. Allah'ın dediği oldu. Bir arkadaşım beni aradı ve 'Amman'daki bombalama haberini duydun mu?' dedi. 'Duymadım' dedim, orada patlamalar olduğunu ve Mustafa'nın da orada yaralandığını söyledi. O ana kadar kardeşimin yaralanacağı aklımın ucundan bile geçmemişti. Mustafa'nın ağır yaralı, kızının ise hafif yaralı olduğunu söylediler. O an çok korktum. Sonra öğrendim ki 2 çocuk annesi 33 yaşındaki yeğenim ölmüş. Mustafa da başından ve sırtından yaralanmış ve çok kan kaybetmiş. Kanamayı durdurmaya çalıştıkları bir esnada kalp krizi geçirdi ve kalbi durdu. Ölüm nedeni aslında aldığı yaralar değil, kalp krizi oldu. Mustafa bu bölgeyi yılda iki üç kez ziyaret ederdi. Son görüşmemizde sanki Mustafa bizimle vedalaşıyor gibiydi. Arkadaşları ve kardeşleri ile vedalaşmak için buradaydı. Halbuki sağlıklı, sorunsuz ve her şey yolundaydı. Hatta Halep'te son kalan halamız ısrarla bizi oraya davet etmişti. Sonra deniz kıyısındaki bir arkadaşını ziyaret etmek istedi. Sanki tüm harekeleri bir vedanın göstergesiydi. Herkes aynı şeyi hissediyordu" sözleriyle duygularını ifade etti.
  
"Yaşadığı gibi öldü"
 
Kardeşinin ölümünün de hayatı gibi olduğunu dile getiren Züheyr Akkad, "Mustafa her sinema filminde hep 'action', 'action' derdi sonunda 'action' bir olayla öldü. Biz biri kız 5'i erkek 6 kardeşiz. Mustafa sinemacı, ben siyasetçi, diğer bir kardeşim ise iyi bir futbolcu. Hepimizi birleştiren bir şey vardı o da milli duygularımız, vatan sevgimizdi. Ben ve Mustafa pek çok konuda ayrı düşünürdük ama bir konuda hiç ihtilafımız olmadı, o da milliyetçiliğimizdi. Mustafa, Amerika'da iken Suriye hakkındaki tüm toplantılara katılır ve mutlaka yanında Suriye bayrağını taşırdı. Mustafa çok milliyetçiydi" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48