Mustafa Kemal idama mahkum edildi

Maverayı Kafkas Hükümeti kuruldu, Mustafa Kemal Paşa idama mahkum edildi, İngiltere Başbakanı Mecliste öldürüldü

Mustafa Kemal idama mahkum edildi

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Tarihte bugün yaşanan olaylardan bazıları şöyle: 

Mustafa Kemal Paşa İdama Mahkum Edildi 11 Mayıs 1920

19 Mayıs 1919 tarihinde resmi bir görev ile Anadolu’ya geçen Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’daki Divan-ı Harpte, Kuva-yı Milliye içinde bozgunculuk yapmak, halkı zorla askere almak ve ittihatçılarla işbirliği yapmak gibi suçlardan ötürü gıyabında idama mahkum edildi.

Yassıada'da "Anayasa'yı ihlal" davası başladı 11 Mayıs 1961

27 Mayıs 1960 tarihinde askeri darbenin ardından iktidardan düşürülen yetkililer hakkında Anayasayı ihtilal davası açıldı. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dış işleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'nun da aralarında bulunduğu 400 kadar Demokrat Partili, partiyle ilişkisi iddiasıyla bürokrat ve asker sanık yargılandı. Yargılamalar sonunda, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edildiler.
 

Milli Şeflik Kaldırıldı 11 Mayıs 1946

1938 yılında CHP olağanüstü kongresi ile değişmez genel başkanlık ve Milli Şeflik ünvanını alan İsmet İnönü II.Dünya savaşının ardından Demokratik açılımların bir gereği olarak Milli Şeflik ünvanından ve değişmez genel başkanlık anlaşışından vazgeçti. Bu ünvanlar CHP Tüzüğünden kaldırıldı.

Maverayı Kafkas Hükümeti Kuruldu 11 Mayıs 1918

Rusya’daki çarlık rejiminin yıkılışının ardından sonraya ortaya çıkan otorite boşluğunda Kafkasya’da bulunan Ermeni,Gürcü ve Azeriler bir araya gelerek bölgede Maverayı Kafkas Hükümetini kurdular. Ve Rusya’dan bağımsızlıklarını ilan ettiler.Bu hükümeti ilk tanıyan devlet Osmanlı devleti oldu.

İngiltere Başbakanı Mecliste Öldürüldü 11 Mayıs 1812

İngiltere Başbakanı Spencer Perceval, Avam Kamarası'nda cinnet geçiren iş adamı John Bellingham tarafından vurularak öldürüldü.

İstanbul’a Konstantinopolis ismi verildi 11 Mayıs 330

Roma İmparatoru I.Konstantinus döneminde şehir ele geçirilmiş ve Roma imparatorluğunun başkenti ilan edilmiştir. Şehrin ismi Nova Roma ( Yeni Roma ) konmuş olsa onun ölümünden sonra şehre Konstantinopolis denmiştir.

İsrail Birleşmiş Miletlere Kabul Edildi 11 Mayıs 1949

İsrail devletinin kuruluşunun ardından Mısır, Irak, Ürdün, Suriye ve Lübnan İsrail’e karşı saldırıya geçti. Ancak bu savaş Arapların kesin bir mağlubiyeti ile sonlandı. İsrail ile Mısır 24 Şubat 1949 tarihinde Rodos’ta bir antlaşma imzaladılar. Bu antlaşmanın ardından 11 Mayıs 1949 tarihinde Birleşmiş Miletler İsrail devletini örgüte kabul etti.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 07:14
banner53
YORUM EKLE

banner39