banner39

Mustafa Taşar kaza kurbanı

Özal döneminde ANAP'ın en renkli simalarından biri olan Mustafa Taşar da trafik kazasında hayatını kaybetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mustafa Taşar kaza kurbanı


Turizm eski Bakanı Mustafa Taşar, bu akşam Afyonkarahisar yakınlarında meydana gelen kazada şarampole yuvarlanıp takla atan otomobilde hayatını kaybetti. Taşar ile birlikte otomobilde bulunan eşi, kızı ve ve yeğeni ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Turizm eski Bakanı Mustafa Taşar, beraberinde eşi Gülderen, kızı Gonca Taşar ile yeğeni Efe Taşar'la birlikte Kurban Bayramı nedeniyle Burdur'da vatani görevini yapan oğlu 21 yaşındaki Emre Taşar'ı ziyaret etti. Taşar Ailesi ziyaretten sonra 0 YKJ 22 plakala BMW marka otomobille Ankara'ya dönmek üzere yola çıktı.

Saat 20.00 sıralarında Afyonkarahisar- Ankara çıkışındaki çevreyolu bağlantısında virajlı yolda otomobil kayarak kontroldan çıktı. Yağışın da etkisiyle şarampole devrilerek takla atan otomobilin ön koltuğunda bulunan Mustafa Taşar olay yerinde yaşamını yitirirken eşi 48 yaşındaki Gülderen, kızı 28 yaşındaki Gonca Taşar ile yeğeni 16 yaşındaki Efe Taşar yaralandı. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralılardan Gülderen Taşar'ın durumunun ağır olduğu bildirildi.

Taşar'ın otomobilin takla attığı bölgede daha önce de çok sayıda ölümlü trafik kazası yaşanmış ve Ankara bağlantı yolunun adı ‘ölüm yolu’ olarak anılmaya başlanmıştı.

Mustafa Taşar Kimdir?


Anavatan Partisinin kurucularından biri olan Mustafa Taşar Özal'ın preslerinden biriydi.

1951 Yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep'te tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yaptı.

İlk kamu görevine 1976 yılında Gaziantep'te Birleşmiş Milletler Projesi çerçevesinde kurulan Küçük Sanayi Geliştirme Projesi (KÜSGEM)'de yönetci olarak başladı.

1977-1980 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep Kampüsü'nde Genel Müdür Yardımcılığı, 1980-1983 yılları arasında DPT Müsteşarlığı'nda Daire Başkanlığı görevinde bulundu.

20.05.1983 tarihinde, Türk siyasi hayatında önemli bir dönüm noktası olan Anavatan Partisi'nin kurucuları arasında yer alarak, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi. 08.06.1983 yılında Anavatan Partisi Genel Sekreteri olan Mustafa TAŞAR, 06.11.1983'de 17. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak TBMM'ye girdi.Avrupa Ekonomik Topluluğu Karma Parlamento Grubu Üyeliği, Türk-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24.06.1987'de Anavatan Partisi Genel Sekreterliği'nden istifa etti. 13.06.1988 tarihine kadar ANAP Genel Başkan Danışmanlığı yaptı.

18. Dönem Ankara Milletvekili olarak Parlamento'da bulundu. 47. Ve 48. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde Devlet Bakanı olarak görev aldı. Bakanlık göreviyle birlikte, ANAP Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

Taşar Akbulut kabinesinde de görev yapmıştı
20. Dönemde Gaziantep Milletvekili olara TBMM'ye giren Mustafa TAŞAR, 53. Hükümet'te Çevre Bakanı, 55. Hükümet'te Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu.

21. Dönemde tekrar Gaziantep Milletvekili olarak TBMM'ye giren Mustafa TAŞAR, ANAP Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla, partinin Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkanlığı ve Genel Başkanvekili görevini yürüttü.

57. Cumhuriyet Hükümeti'nde Turizm Bakanı olarak görev aldı.

TAŞAR'ın çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış makale ve incelemelerinin yanı sıra, "1983'den 2000'li Yıllara Anavatan", "Siyasi Nükteler", "Refah Partisi Gerçeği", "Taşar Davası", "Milliyetçilik Muhafazakarlık Demokrasi" ve "Türkiye'nin Düşünce Gündemi" adlı 6 kitabı bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan Mustafa TAŞAR, İngilizce biliyordu


Mustafa Taşar Turgut ve Semra Özal'a her zaman yakın isimlerinden biri olmuştuFotoğraflar ve geniş bilgi için
http://www.mustafatasar.gen.tr/


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?