banner39

Müstehcen sitelere 'sanal bekçi'

Müstehcen sitelere karşı çocukları 'sanal bekçi' koruyacak. Bekçi Genel Koordinatörü Çetin, 2,2 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müstehcen sitelere 'sanal bekçi'

İnternette müstehcen sitelerin sınır tanımayan saldırılarını engellemek için geliştirilen filtre programlarına bir yenisi daha eklendi. Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve 'Bekçi' adı verilen programın Microsoft'un benzer alanda hazırladığı 'Gözcü'den çok daha kapsamlı olduğu belirtiliyor.

Bekçi, filtrelemenin yanında internette gizli denetim yapılmasına da imkân tanıyor. Proje, 1 milyonun üzerinde zararlı siteye girişi yasaklıyor. Ayrıca, ailelere, çocuklarının hangi siteye girdiğini ayrıntılarıyla gösteriyor. Avrupa'dan da Bekçi'ye büyük ilgi var. Hollanda'nın yanı sıra Avusturya, İngiltere ve İsveç'e 2 milyon 500 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 'Alanının en iyi filtre programı' iddiasıyla piyasaya sürülen Bekçi'nin genel koordinatörü Mustafa Çetin, bugün Avrupa'nın en çok tercih edilen güvenlik yazılımı olduklarını söylüyor. İki ay içinde satışlarının dört kat arttığına dikkat çeken Çetin, "Yasakçı değil, koruyucu mantıkla yola çıktık." diyor.

Türkiye'de 16 milyon hanede bilgisayar bulunuyor. 3 milyonu internet kullanıcısı. İnterneti olanların yüzde 80'i ise düzenli ve sürekli kullanıcı. Bunların 10 milyonunda güvenlik duvarı bulunmuyor.

Filtre programı olmayanlar, internet üzerinde kurulan tuzaklara düşebiliyor. Tuzakların çoğu, oyun veya arkadaşlık sitelerine kuruluyor. Bazı fırsatçılar, özellikle çöpçatan sayfalarına giriş yapanların banka şifrelerini ele geçirirken, bazıları da çocukları hedefliyor. Genellikle 12 yaş grubunun tercih ettiği oyun sitelerine giriş yapan çocukların karşısına uygunsuz yayınlar çıkabiliyor. Tam bu sırada devreye giren Bekçi Güvenlik Yazılımı, ailelerin kontrol altına almakta zorlandığı söz konusu sitelere girişi tamamen yasaklıyor. Çocuğun nereye girdiğini babanın veya annenin çok rahat görebildiğini belirten Mustafa Çetin, sistemin gizli işlediğini söylüyor. Programı hazırlarken, psikologlarla ve sosyologlarla çalıştıklarını anlatan Çetin, "Yazılımı, çocuğun psikolojisini düşünerek tasarladık. Terör, porno gibi adreslere girişi yasaklıyor. İnternet kullanım saatlerini kısıtlıyor, 'Bu site yasaklıdır' deyip çocuğu uyarmadan farklı adreslere yönlendiriyoruz." diyor.

Bugün dünya genelinde yasadışı çocuk istismarı içerikli site sayısı 100 bini geçti. Buralara giriş yaşı ise 11'e kadar düştü. Uygunsuz siteler, Türkiye kadar Avrupa'da da ebeveynlerin karşısına büyük sorun olarak çıkıyor. Hollanda'ya 5 bin adet yazılım gönderdiklerini belirten Çetin, sırada Avusturya, İngiltere ve İsveç'in bulunduğunu belirtiyor. Firma, 2 milyon 200 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça, Flamanca olmak üzere toplam 7 dilde satışa sunulan Bekçi, Dubai ve Türk cumhuriyetlerinden de talep görüyor. Bu yıl 4 milyon ürün satmayı planladıklarını ifade eden Çetin, internet kafelerdeki istismarın da önüne geçilebileceğini kaydediyor. Çetin, şunları söylüyor: "Şu an birçok ilin emniyet müdürlüğü bir talimat yayınlayarak internet kafelerde bu yazılımın kullanılmasını tavsiye ediyor. Amacımız, çocukları sonuna kadar bu tür sitelerden uzak tutmak." Çetin, ürünün ikinci versiyonunun yolda olduğunu açıklıyor.

Çocukları istismar eden siteler Amerika merkezli çalışıyor

Çocuk istismarına yönelik sitelerin çoğu Amerika merkezli ve Rusya kaynaklı yayın yapıyor. Bunların 100 bini yasadışı. Yüzde 30'unda 26 popüler çocuk karakteri kullanılıyor. İnternetle çocuk cinsel istismarından kazanılan yıllık para 3 milyon doları aşıyor. Bugün 66 ülkede 300 bin kişi web sitelerinden, kredi kartı kullanarak çocuk istismarına dönük görüntüleri satın alıyor. Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat tarafından hazırlanan rapor, çocuk cinsel istismarı içerikli site sayısının da gün geçtikçe arttığını gösteriyor. 1998'de 3 bin 267 olan site sayısı 1999'da 7 bin 736'ya, 2000 yılında 16 bin 724'e, 2001 yılında ise 21 bin 611'e çıktı. Her yıl katlanarak artan bu içerikteki site sayısı 2002'de 37 bin 647'ye, 2003'te 76 bin 178'e, 2004'te de 106 bin 119'a ulaştı. Bugün ise bu rakamın 150 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?