banner39

Musul'da 'Hendek Savaşı' Taktiği

Irak'ın Musul kentinde bomba yüklü araçların kente girişlerini engelleyemeyen valilik, şehrin etrafında hendek kazma kararı aldı. Kazı çalışmaları bittiğinde Musul'a giriş çıkışlar için sadece 9 kapı açılacak

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Musul'da 'Hendek Savaşı' Taktiği

Irak'ın kuzeyindeki Musul'da valilik, bomba yüklü araçlarla gerçekleştirilen intihar saldırılarını engellemek için kentin etrafına hendek kazmaya karar verdi. Kentte dün gerçekleşen ve 32 kişinin öldüğü saldırının ardından bir açıklama yapan Musul vali yardımcısı Hasru Kervan, bomba yüklü araçlar ve kişilerin eylemlerine engel olabilmek için böyle bir uygulamaya gideceklerini duyurdu.

Kervan düzenlediği basın toplantısında kazılacak hendek ile ilgili ayrıntılı bilgi de verdi. Kazı çalışmalarının başladığını belirten Musul vali yardımcısı kenti komşu iller Kerkük, Dohok, Erbil ve Selahaddin'e bağlayan yollar üzerinde giriş-çıkışlar için 9 kapı açılacağını ve sıkı güvenlik önlemleri uygulanacağını söyledi.   

Musul etrafındaki hendeğin oldukça geniş ve derin olacağını belirten vali yardımcısı Kervan, projenin 8 ay önce uygulamaya geçirilmesine karar verdiklerini ancak söz konusu hendeğin güvenliğini sağlayacak yeterli elaman olmadığı için çalışmaların yeni başladığını kaydetti.

Not: Kentin etrafına hendek kazılarak yapılan ilk savaşlar safeviler döneminde görülmüştü. İslam peygamberi Hazreti Muhammed de Medine'nin kuşatılması sırasında Selman El Farisi'nin teklifi ile hendek kazılmasına karar vermişti. Müslümanlar müşriklerin başlattığı büyük kuşatmayı Medine'nin etrafına kazılan hendek sayesinde püskürtmüşlerdi. 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?