banner39

'Musul'u sadece bir Irak'a verdik'

Abdullah Gül, 1926'da Musul'u tek bir Irak'a verdiklerini belirterek, 'Karşımızda tek Irak görmek istiyoruz' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Musul'u sadece bir Irak'a verdik'
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Biz 1926'da Musul'u verirken tek bir Irak'a verdik. Karşımızda bir Irak görmek istiyoruz" dedi.

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Gül, Alman Marshall Fonu ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) kuruluşu tarafından düzenlenen "Yol Ayrımındaki Türk Politikası" konulu toplantının açılışında konuştu.

Irak'taki duruma ilişkin bir soruyu yanıtlayan Gül, "Bu ülkenin geleceği bizim için çok önemli. Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğüne büyük önem veriyoruz. Irak'ın başarılı olmasını istiyoruz. Irak bir bütün olarak tutulmalı. Buna başka alternatifler düşünülmemeli" dedi.

Gül, bazı çevrelerin Sovyetler ve Çekoslovakya'nın bölünmesini örnek göstererek Irak'ın bölünmesini savunduğunu hatırlattı ve Irak ile söz konusu durumların benzerlik taşımadığını, Irak'ta, eski Sovyetler gibi belli sınırların bulunmadığını söyledi. Gül, "Irak'taki mevcut durumdan kaçmak için, daha kötü çözümler yaratmayalım, daha kötü bir duruma düşmeyelim" diye konuştu.

"Biz Kürtlerle düşman değiliz. Onlar bizim akrabalarımız" diyen Gül, Saddam rejiminden kaçan Iraklı Kürtlere Türkiye'nin kucak açtığını hatırlattı.
 
Türkiye'nin Kerkük'e ilgisine ilişkin bir soruya karşılık Gül, "Biz o bölgeyi yüzyıllarca yönettik. Doğal bağlarımız var. Aynı zamanda bugünkü realiteleri de tanıyoruz. Irak, Iraklılara aittir. Biz 1926'da Musul'u verirken tek bir Irak'a verdik. Karşımızda tek bir Irak görmek istiyoruz" diye konuştu.

Gül, Kerkük'ü, "Irak'ın küçük bir modeli" olarak nitelerken, öneminin de buradan kaynaklandığını ve Kerkük'te çıkacak bir sıkıntının bütün Irak'ı ve bölgeyi huzursuz edeceğini söyledi. Gül, "Kerkük tek bir grup tarafından ele geçirilmemeli. Bu, Irak'taki duruma yardım etmeyecek" dedi.

Bir soru üzerine, ABD Kongresi'ndeki Ermeni tasarısına da değinen Gül, Türkiye bir yandan Irak'ta, Afganistan'da ABD ile işbirliği yaparken gelecek böyle bir tasarıyı Türk halkının kabul etmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

"Türk halkı bunu hakaret kabul edecektir" diyen Gül, Amerikan yönetiminin Türkiye'nin kaygılarını anladığını ve elinden geleni yaptığını, ABD Kongre üyelerinin de bunu anlayacağını umduğunu, ülkelerinin ulusal çıkarını ön plana almaları gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?