banner15

Müttefikleri ABD'yi yanlız bırakıyor

Amerika'nın yakın müttefiklerinden bazıları, muharebe alanında Washington'u yüzüstü bırakıyor.

Müttefikleri ABD'yi yanlız bırakıyor

İngiliz Times gazetesinin manşeti  "Terörle Savaş" olarak adlandırdıkları mücadelenin başlatıldığı Afganistan'la ilgili. Gazete, "NATO, Afganistan'daki birliklerin arttırılması çağrılarını reddediyor" diyor. Haberde kastedilen ittifak değil, ittifak üyesi ülkeler. Times; Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye'nin, Afganistan'a takviye asker gönderme çağrılarını gözardı ettiklerini belirtiyor. Gazetenin bu gelişmeyle ilgili yorumu net: "Amerika'nın NATO'daki en yakın müttefiklerinden bazıları, savaş'ın kilit önemdeki muharebe alanında Washington'u yüzüstü bıraktı."

Financial Times'ın konuyla ilgili haberinin başlığı ise "NATO'nun Afganistan'a asker gönderilmesi çağrısına 18 aydır aldırılmadı." Bu yöndeki sözler, gazeteye konu hakkında açıklama yapan, Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı Korgeneral David Richards'dan gelmiş. David Richards, ittifak üyesi ülkelere biraz sitemli görünüyor: "NATO üyesi ülkeler gereksinimimizi hiç karşılamadılar."

Afganistan'ın güneyinde bir süredir Taleban savaşçılarıyla NATO güçleri arasında şiddetli çarpışmalar görülüyor. Amerikan askerleri bir kenara bırakıldığında, NATO ülkelerinin Afganistan'da, 580'i Türkiye'den olmak üzere, 20 bin 755 askerleri var.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48