banner39

Müttefikten Ermeni tasarı

Türkiye'nin karşı olmasına rağmen, müttefik olarak görülen ABD Ermeni tasarısını gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müttefikten Ermeni tasarısı

Amerika'da Kongre'de çoğunluğu ele geçiren Demokratlar, Ermeni tasarısını Temsilciler Meclisi'nin gündemine getirmeye hazırlanıyor. Tasarıyı hazırlayan isimlerden Demokrat partili California Milletvekili Adam Schiff, destek arayışlarına başladı. Schiff'in tasarıyı en kısa sürede Temsilciler Meclisi'nin gündemine sunmayı hedeflediği belirtiliyor.
 
Geçen yıl hazırlanan fakat Cumhuriyetçiler tarafından engellenen benzer bir tasarıda I. Dünya Savaşı sonunda Ermenilere 'soykırım' yapıldığına yönelik ifadeler vardı. Tasarı ayrıca ABD Başkanı George W. Bush'u, Ermenilerin 'soykırım'ın yıldönümü kabul ettiği 24 Nisan tarihindeki Beyaz Saray açıklamasında 'soykırım' kelimesini kullanmaya çağırıyordu.
 
Yeni tasarının eskisinden çok farklı olmadığı belirtiliyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin tasarının geçmesi için Ermeni lobisine söz verdiği biliniyor.
 
Amerikan Başkanı George Bush ise, ABD'nin Erivan yeni Büyükelçisi Richard Hoagland'ı, yeni Kongre'nin göreve başlamasının ardından bir kez daha aynı göreve aday gösterdiğini açıkladı. Ermeni lobisi, 'soykırım' kelimesini kullanmayan bu isme karşı çıkıyor.
 
ABD'nin bir önceki Erivan Büyükelçisi John Evans, katıldığı bir toplantıda 'Ermeni soykırımı' ifadesini kullanmasından bir süre sonra ABD Dışişleri Bakanlığı'nın resmi politikasına aykırı bir tutum takınmış olduğu için görevinden alınmıştı.
 
Bağış'tan tasarıyı önleme çalışmaları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış Politika Danışmanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da, tasarının Temsilciler Meclisi'ne gelmesini önlemek için Amerikan Kongresi'nde temaslarda bulundu.
 
Bağış, ABD Kongresi'nde Türk Dostluk Grubu'nun kurucularından Demokrat Partili Florida milletvekili Robert Wexler ve ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Tom Lantos'un ofisinden yetkililerin yanı sıra, Cumhuriyetçi Parti Florida milletvekili Iliana Ros-Lehtinen ile ayrı ayrı bir araya geldi.
 
Bağış, bu görüşmelerde 'Ermeni soykırımı' tasarısının ilişkilere büyük zarar vereceğini kongre üyelerine anlattığını ifade etti.
 
Amerikan-Türk Konseyi'nin Türkiye-AB süreciyle ilgili düzenlediği bir seminerde konuştuktan sonra Alman Marshall Fonu ve Brookings Institute gibi düşünce kuruluşlarında da görüşmelerde bulunan AK Parti milletvekili Bağış, temaslarını tamamlamasının ardından Washington'dan ayrıldı.

CNN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?