banner15

Mutteki: Uranyum değişimi Türkiye'de yapılabilir

İran dışişleri bakanı uranyum değişimi yapılacak ülkeler içinde Türkiye'nin de olabileceğini açıkladı

Mutteki: Uranyum değişimi Türkiye'de yapılabilirDünya Bülteni/Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, zenginleştirilmiş uranyum karşılı yakıt önerisinde anlaşma olması durumunda Türkiye'nin bu değişimin yapılacağı ülke olabileceğini söyledi.

Türk dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi öncesi TRT'ye verdiği röportajda, Birleşmiş Milletler'in yaptığı İran'a az zenginleştirilmiş uranyum karşılığında yakıt alınması önerisini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü, tarafların zaman ve miktar konusunda anlaşmaya varması durumunda Türkiye'nin bu değişimin gerçekleşeceği ülke olabileceğini açıkladı.

BM'nin önerisi, İran'ın az zenginleştirilmiş uranyumu üçüncü bir ülkeye göndermesi, karşılığında nükleer reaktör için gereken yakıt almasını öngörüyor. İran yönetimi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bu teklife sıcak baktıklarını açıklamıştı.

Mutteki, asıl önemli olan konunun takas konusunda bir anlaşmaya varılması olduğunu, daha sonra bu takasın hangi ülkede yapılacağı konusunun gündeme gelebileceğini belirtti, "Türkiye de olabilir, Brezilya'da, Japonya'da" dedi.

"YAKITA İHTİYACIMIZ VAR"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında aynı konudaki bir soruya cevap veren Mutteki, Tahran nükleer reaktörünün ilaç üretimi için çalıştığını ve yakıta ihtiyacı bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"Nükleer reaktörün yakıtı bir sene sonra bitiyor ve yakıta ihtiyacı var. Bu reaktör devrimden önce ABD tarafından yapıldı ve devrimden önce yakıtı yine kendileri temin ediyordu. Devrim sonrasında biz yakıtı çeşitli kaynaklardan temin ettik."

Şimdi yakıt temin etmek için üç yolları bulunduğunu belirten Mutteki, ilk seçeneklerinin gereken yakıtı üretmek, ikinci seçeneklerinin ihtiyaç duydukları yakıtı satın almak, üçüncü bir yol olarak da yüzde 3 zenginleştirilmiş yakıtı yüzde 20'lik yakıtla takas etmek olduğunu söyledi.

Mutteki, takas önerisi kendilerine sunulduğunda, bunu diğerlerine göre İran için güven teşkil eden bir formül olarak değerlendirdiklerini ve karşı tarafın davranışlarına göre bir güven sağladıklarını ve bu nedenle bu formülü şu an masa üstünde tuttuklarını ifade etti. Formülün mekanizması üzerinde çalıştıklarını söyleyen Mutteki, diyalog taraflarının Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), ABD, Fransa, Rusya ve İran olduğunu, bu ülkelerde dolaylı ve direkt müzakerelerin devam ettiğini kaydetti.

Manuçehr Mutteki, ABD'nin İran'a yönelik tehdidinin nasıl değerlendirildiği ve iki ülke arasında güvenlik alanındaki işbirliği hakkındaki soru üzerine, iki ülke ilişkilerinin geniş çerçevede değerlendirilmesi gerektiğinin ve Türkiye-İran arasındaki ilişkilerde birçok alanda işbirliği yapıldığının altını çizerek, bölgede İran ve Türkiye'nin güvenlik sorunlarına karşı ortak bir bakış açısına sahip olduğunu söyledi.

Mutteki, "Türkiye'ye güvenlik açısından yapılmış bir tehdit, İran'a da yapılmış bir tehdittir. Aynı şekilde İran'a yapılan bir tehdit de Türkiye'ye yapılmış sayılır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 18:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48