banner39

Mutteki'den Avrupa'ya: Soykırımınız Filistin'in acısı oldu

İsrail'in yardım gemilerine saldırısına tepki gösteren İran dışişleri bakanı Avrupa'ya çattı, 'sizin yüzünüzden' dedi

Arşiv 02.06.2010, 13:31 02.06.2010, 13:31
Mutteki'den Avrupa'ya: Soykırımınız Filistin'in acısı oldu

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran Dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, Avrupalılara, "Soykırımı yapan sizlersiniz, bedelini enden Filistinliler ödüyor" diye sordu.

Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezinde konuşan Mutteki, Gazze'ye insani yardım götüren gemilere "vahşice saldıran" İsrail'in kurulduğu günden bu yana bölgeyi kan ve şiddete buladığını anlattı.

Mutteki, "Avrupa'da bazı Avrupalı liderlerce milyonlarca kurban bırakan bir savaş suçu işlenmiştir ve hayatta kalan kurbanlardan bazıları başka bir bölgeye gönderilmiştir. Savaş Avrupa'da oluyor, yapanlar sizin liderleriniz, gerçek ya da değil, soykırımı yapan da sizlersiniz, ama bedelini neden Filistinliler ödüyor" ifadesini kullandı.

"İSRAİL'İ SİZ ŞIMARTTINIZ"

İsrail'in yerlerinden zorla sürdüğü, her dinden 5 milyon Filistinliye geri dönüş ve kendi geleceklerini belirleme hakkı tanınmasını isteyen Mutteki, İran'ın gerçek Filistin halkının alacağı her türlü kararı tanımaya ve desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

"Filistin sorununun çözümü için bugüne dek hazırlanan binlerce sayfalık belgelerin, BM kararlarının, uluslararası çağrıların, başlatılan sayısız girişimin hepsi neden başarısız oldu? ABD ve bazı Avrupa ülkeleri BM'de ve diğer platformlarda İsrail aleyhine kararları neden sürekli engelliyor" diye soran Mutteki, Lübnan'daki iç sorunun bölge ülkeleri tarafından çözüldüğünü hatırlatarak Filistin sorununun da aynı şekilde, bölgesel dinamiklerle çözülebileceğini kaydetti.

İran-Irak savaşında onlarca Avrupalı ve Amerikalı şirketin Saddam Hüseyin rejimine kimyasal silah sattığını, savaşın 22 yıl ardından İran'da hala tedavisi süren insanlar bulunduğunu hatırlatan Mutteki, Batı değerlerinin kimyasal silah ticaretini içerip içermediğini sordu.

"BATI, İRAN'IN SİVİL NÜKLEER TEKNOLOJİ HAKKINI SÖZDE TANIYOR"

İran'ın nükleer programının tamamıyla barışçıl olduğunu yineleyen ve nükleer silahı "haram" kabul ettiklerini anlatan Mutteki, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuyla (UAEK) İran'dan daha fazla işbirliği yapan hiçbir ülke bulunmadığını söyledi.

İran'ın nükleer programından endişe eden ülkelerin, "güvensizliğin tek değil iki taraflı olduğunu kabullenmelerini" isteyen Mutteki, ABD ve Avrupa'ya güvenmedikleri için Türkiye ve Brezilya'yla uranyum takası anlaşması imzaladıklarını bildirdi.

Bunun kabul edilmemesi halinde ihtiyaçları olan yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumu kendilerinin üreteceğini kaydeden Mutteki, UAEK'den de olumlu görüş aldıklarını, bunun İran'ın en doğal hakkı olduğunu belirtti.

Mutteki, "Batılı ülkeler, biraz mahcubiyetten olsa gerek, İran'ın sivil nükleer teknoloji hakkı olduğunu kağıt üzerinde kabul ediyor. Ama bunu kullanmamızı istemiyor" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?