banner39

Müzakere için pozisyon belgesi şartı

AB'nin, mali kontrol faslında müzakerelerin açılabilmesi için Türkiye’den pozisyon belgesini sunmasını isteyeceği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Müzakere için pozisyon belgesi şartı

AB Daimi Temsilciler Komitesinin (COREPER) 14 Şubat’ta yapacakları toplantıda, mali kontrol faslında müzakerelerin açılabilmesi için Türkiye’den pozisyon belgesini sunmasını isteyecekleri öğrenildi.

AA muhabirinin diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre, üye ülkelerin genişlemeden sorumlu diplomatlarını buluşturan bugünkü Genişleme Çalışma Grubu toplantısında, AB Komisyonunun 4’üncü fasıl olan sermayenin serbest dolaşımı ve 32’inci fasıl olan mali kontrolle ilgili hazırladığı tarama süreci sonuç raporları ele alındı.

Toplantıda mali kontrol faslında müzakerelerin başlatılması için Türkiye’den pozisyon belgesini sunması kararı yönünde COREPER’e öneri götürülürken sermayenin serbest dolaşımı faslında AB Komisyonunun önerdiği şekilde 2 açılış kriterinin karşılanması konusunda uzlaşma sağlandı.

 AB’nin Türkiye ile müzakereleri Gümrük Birliği ile ilgili 8 fasılda donduran kararının ardından, ekonomik ve parasal politika, işletmeler ve sanayi politikaları ile istatistik fasıllarında açılış kriteri olmaksızın Türkiye’den pozisyon belgesini sunması istenmişti

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?