banner15

Myanmar cuntası: Hiç bir şeyi gizlemeyeceğiz

Enformasyon bakanı, kurtarma çalışmalarında kendilerine yardımcı olunmasını istedi.

Myanmar cuntası: Hiç bir şeyi gizlemeyeceğiz

Myanmar askeri cuntası hafta sonu meydana gelen şiddetli tayfun felaketinden sonra faciadan etkilenenlere yardım konusunda elinden gelenin "en iyisini" yapmakta olduğunu bildirdi.

Askeri cunta ile 40 yıldan fazla bir süredir yönetilmekte olan Myanmar'ın Enformasyon Bakanı Kyaw Hsan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yetkililerin felaketzedelere yardım için mücadele ettiğini belirterek "Görev çok geniş ve kapsamlı. Hükümetin içeride ve dışarıda halk ve yardım severler ile işbirliğine ihtiyacı var. Hiç bir şeyi gizlemeyeceğiz. Lütfen söylentiler veya uydurma sözlere karşı uyanık olmaları konusunda halkı uyarın." dedi.

Bangladeş'te 1991'de meydana gelen benzer bir felakette 143 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Myanmar'da cunta 1962'den beri iş başında. Felaketin ardından ilk yardım Tayland'dan geldi. Singapur, Çin, Avrupa Birliği ve ABD yardım sözü veren ülke ve bloklar arasında.

Yangon şehrinde elektriklerin kesildiği sebebiyle su verilemediğini belirten Kyaw Hsan, beş milyon kişinin yaşadığı şehirde kamyonlarla su dağıtılmaya çalışıldığını bildirdi.

Hsan, "İş adamları ile koordine ve işbirliği yapıyoruz. Yatırımcı ve iş adamlarına felaketten kar etme amacında olmamaları çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Kaynak: Reuters
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35