banner15

Myanmar'da milyonlarca kişi risk altında

Kasırga felaketiyle boğuşan Myanmar'da milyonlarca insanın risk altında olduğu belirtiliyor.

Myanmar'da milyonlarca kişi risk altında

Kasırganın vurduğu Myanmar'da felaketin boyutları büyüyor. Resmi rakamlarla 23 bin olarak açıklanan can kaybının, 100 bine ulaşmasından endişe ediliyor. Kasırga nedeniyle risk altında olanların sayısı da 1 buçuk milyon.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Şefi John Holmes'a göre, Myanmar'ın felakete müdahalesi ihtiyaç duyulanın çok altında.

BM Genel Sekreteri Ban ki-moon da endişeli. Genel Sekreter Ban, askeri yönetim ile görüşmek istedi ancak cunta görüşme için herhangi bir tarih vermedi.

Myanmar Dışişleri Bakanlığı ise ülkenin yabancı yardım ekiplerini ve gazetecileri kabul etmeye hazır olmadığını bildirdi.

Bakanlığın, resmi New Light of Myanmar (Myanmar'ın Yeni Işığı) gazetesinde yayımlanan açıklamasında, "Myanmar'ın yabancı arama kurtarma ekipleri ile yabancı basın yayın kuruluşlarını kabul etmeye hazır olmadığı" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, "Myanmarlı yetkililerin önceki gün, Katar'a ait bir uçakta bulunan yardım ekipleri ve gazetecileri durdurduğu, bu kararın uçaktaki ekipler hakkında yetkililere önceden bilgi verilmemesi nedeniyle alındığı" da ifade edildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 08:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35