banner39

Myanmar'da uluslararası yardım konferansı

BM ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin ortak düzenlediği konferansa 52 ülke katıldı.

Arşiv 25.05.2008, 12:12 25.05.2008, 18:36
Myanmar'da uluslararası yardım konferansı


Nergis kasırgasının yerle bir ettiği Myanmar'a yardım için düzenlenen uluslararası konferans, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da katılımıyla Yangon kentinde başladı.

Yetkililer, BM ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) ortak düzenlediği konferansa 52 ülkeyle 24 örgütün katıldığını belirttiler.

Myanmar'daki askeri yönetim, konferanstan 10 milyar doların üzerinde yardım sözü beklerken BM, her şeyden önce uluslararası insani yardımı güçlendirmeyi hedefliyor.

Konferansın açılışında konuşan Myanmar Başbakanı Thein Sein, "semtten semte, bu görevi üstleneceklerin ülkeye girişlerine izin verme olasılığını değerlendirdiklerini" ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise "Umuyorum ve inanıyorum ki Myanmar hükümetinin tüm çekinceleri yakında geçmişte kalacak. Umarım bu, ülkenin karşı karşıya geldiği zorlukları aşmakta bir dönüm noktası olur" diye konuştu.

Myanmar'ı 2-3 Mayısta yerle bir eden Nergis kasırgası, on binlerce insanın ölümüne yol açmış, ardında 2,4 milyona yakın felaketzede bırakmıştı.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?