banner39

Nabi Şensoy'un istifasının perde arkası

İstifasıyla gündeme oturan Nabi Şensoy'un daha önce Türkiye'ye hakaret edilen bir toplantıyı organize ettiği ortaya çıktı.

Arşiv 10.12.2009, 17:34 11.12.2009, 07:46
Nabi Şensoy'un istifasının perde arkası


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin dün istifa eden Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ile ilgili olarak çok ilginç detaylar ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Beyaz Saray'a bildirilmemesinden sorumlu olan Şensoy istifa nedeninin bu olmadığı öne sürüldü.

Şensoy'un daha öncelere dayanan faaliyetlerinin Dışişleri Bakanlığı tarafından takibe alındığı tahmin ediliyor.

Şensoy, Doğan Grubu'ndan Sedat Ergin ve Rıza Türmen'in ABD'de yaptıkları skandal toplantıyı organize etmişti. Bu toplantıda ABD Kongresi'ne bağlı İnsan Hakları Komisyonu da bulunuyordu. Ergin ve Türmen Türkiye hakkında bilgilendirmelerde bulunuyorlardı. Ergin ve Türmen ikilisi toplantıda Türkiye ve AK Parti hükümetini karalayan akıl almaz ifadeler kullanmıştı. Türmen, Türkiye'yi resmen ABD'lilere şikayet etmişti o toplantıda. Böyle bir toplantıyı Şensoy'un organize etmiş olması dikkat çekici bulundu.

Doğan Grubu şirketlerine vergi kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle kesilen ceza "Hükümetin karşıt medyayı cezalandırması" olarak sunulmuş, Türkiye'deki basın özgürlüğünün giderek daraldığına dikkat çekilmişti.

TÜRMEN TÜRKİYE'Yİ GİTTİĞİ YERDE AŞAĞILIYOR

Aynı toplantıda konuşan Türmen bundan bir hafta önce yine ABD'de bir düşünce kuruluşunda konuşmuş, Türkiye hakkında akla ziyan ifadeler kullanmıştı. Ergenekon yapılanmasını savunan Türmen, Doğan'a kesilen cezayı da eleştirmişti.

İşte Türmen'in konuşmasından ilginç bir bölüm: " Türmen, Türkiye'de bugün çoğunluğun görüşünün bireysel hakların ve hukukun üstünlüğünün üzerinde tutulduğunu, buna muhalefet edenlere ise "düşman" etiketinin yapıştırıldığını iddia etti. Ergenekon dâvâsına değinen Türmen, dâvânın "muhalefeti baskı altına alan ve korkutma amacı güden, hükümetin elindeki bir araca dönüştüğünü" öne sürerek, Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda problemler bulunduğu, yargının bağımsızlığı üzerinde baskı olduğunu savundu."

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?