banner39

Nabucco projesine Katar da katılıyor

Türkiye ile Katar doğal gazda işbirliği için mutabakat imzaladı

Arşiv 07.10.2009, 08:34 07.10.2009, 08:34
Nabucco projesine Katar da katılıyor


Türkiye ve Katar enerji pazarında ortak hareket edecek. Bu ülkede bulunan Enerji bakanı Taner Yıldız önemli bir mutabakata imza attı

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Katar'daki temaslarında imzalanan mutabakat uyarınca ortak enerji çalışma grubu oluşturulacak ve işbirliği imkanları araştırılacak.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, EurActiv.com adlı internet sitesine yaptığı açıklamada, "Irak ve Katar'dan, ileride de İran'dan doğal gaz tedarikinde aracı olarak, Avrupa Birliği'nin Nabucco projesini gerçekleştirmesine yardımcı olmak istediklerini" söyledi.

Davutoğlu'nun bu açıklamasıyla, Nabucco'ya doğal gaz sağlaması umulan ülkeler kervanına, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Irak ve İran'ın ardından Katar da katılmış oldu.

LNG lideri Katar

Katar dünyanın önde gelen doğal gaz üreticilerinden. Ancak bunu LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) formunda pazarlamayı tercih ediyor.

Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife el Tani'nin Ağustos ayındaki Türkiye temaslarında, Doha'nın Türkiye'ye boru hattı aracılığıyla doğal gaz ulaştırması konusunda ön mutabakata varıldığı bildiriliyor.

Türk basınında çıkan haberlere göre, Katar doğal gazının Suudi Arabistan, Ürdün ve Suriye üzerinden Türkiye'ye ulaştırılması öngörülüyor.

Ancak Enerji Bakanı Yıldız Doha'da yaptığı açıklamada ayrıntılara girmedi, ortak enerji çalışma grubu kurulduğunu duyurmakla yetindi.

Nabucco'nun kaynak sıkıntısı

Nabucco boru hattı projesi, Avrupa'nın doğal gaz ihtiyacını karşılamada Rusya'yı baypas etmeyi amaçlıyor.

Hazar Havzası'ndaki doğal gazın, Türkiye, Bulgaristan ve Romanya üzerinden Avusturya'ya ulaştırılması, oradan da Avrupa'ya dağıtılması hedefleniyor.

Ancak Moskova şimdiye kadar attığı stratejik adımlarla, Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan'ın, projenin ihtiyacı olan gazı taahhüt etmesini engellemeyi başardı.

İran'dan doğal gaz alınması ise, Amerika Birleşik Devletleri'nin itirazları nedeniyle en azından şimdilik mümkün görünmüyor.

Moskova bu arada Nabucco'ya rakip olarak geliştirdiği Güney Akımı projesini de hızlandırdı, İtalya, Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan ile geçiş anlaşmaları imzaladı.

Nabucco boru hattının ise yüzde 60'ı Türkiye topraklarından geçecek.

Bu hatta ev sahipliği yapmaktan büyük siyasi ve ekonomik getiriler bekleyen Türkiye, Rusya ile enerji işbirliğini de ikili anlaşmalarla canlı tutmaya özen gösteriyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?