banner39

Nabucco'da ilk kazma 2011'de vurulacak

2011 sonunda yapımına başlanacak hattan ilk gaz 2014 yılında Avrupa'ya gönderilecek.

Arşiv 18.03.2010, 16:45 18.03.2010, 17:38
Nabucco'da ilk kazma 2011'de vurulacak

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız proje ortaklarının temsilcileriyle Nabucco Üst Yönetim Toplantısı'nda biraraya geldi.

BOTAŞ'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Nabucco üyesi ülkelerin temsilcilerinin yer aldığı "Nabucco Üst Yönetim Toplantısı"nın ardından açıklama yapan Bakan Yıldız, bugün Nabucco ile ilgili bir yönlendirme toplantısı yapıldığını söyledi. 

Nabucco'nun siyasi destek alan ticari bir proje olduğunu ve proje destek anlaşmasının da önümüzdeki ay sonuna kadar imzaya açılacağını duyurdu.

Avusturya OMV şirketi temsilcisi Werner Auli projeye gaz tedarik edecek olası ülkeleri Azerbaycan, Irak ve Türkmenistan olarak saydı.

Auli, "İran, gaz tedariki konusunda uzun vadede bir seçenek olabilir ancak şu an değil" dedi. Werner Auli, Fransa da dahil olmak üzere projeye yeni ortaklar katılması konusundaki sorulara ise "Projeye getirisi olacak kaynak ve piyasa anlamında yardımcı olacak partnerlere açığız" sözleriyle cevap verdi.

Güney Akım ile Nabucco'nun birleştirilmesi konusunda bazı basın-yayın organlarında haberlerin yer aldığının belirtilmesi üzerine Auili, "Biz de basında böyle haberleri gördük. Ama şunu da bilmeliyiz ki Nabucco çok büyük ve ciddi bir proje olduğu için değerleri ondan yararlanmaya çalışıyor" diye konuştu.

"Nabucco ile enerji başlığını hakettik"

Nabucco'nun katalizör görevi yapacağını savunan Yıldız, Avrupa Birliği'ne "Türkiye enerji başlığını çoktan hak etti" sözleriyle seslendi.  

Şimşek, "Bunun iki büyük sebebi vardır. Birincisi Türkiye şu anda AB ülkeleriyle elektrik enterkonneksiyonunu teknik olarak hazır hale getirmiştir. Bu çok önemlidir. İkinci konu, Nabucco gibi ortak paydaya konabilecek ve uluslararası ilişkilerde daha ön planda yer alabilecek bir projenin ortağıdır Türkiye. Aynen Avusturya, Almanya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan'da olduğu gibi. Buna AB üyelerinin kayıtsız kalmayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Türkiye ucuza gaz alabilecek mi?

Proje sonucunda Türkiye'nin uygun fiyata gaz sağlayıp sağlamayacağı yönündeki sorular üzerine, Nabucco CEO'su Reinhard Mitschek, şartlar dahilinde Nabucco'nun hem Türkiye, hem de Avrupa enerji piyasasına hizmet edeceğini vurguladı.

Mitschek, bu yıl mühendislik çalışmalarına başlanacağını, kaynak ve finans konularında da çalışmalar yapılacağını 2011'de projenin güney kısmında inşaat çalışmalarına başlanacağını, 2014'te de ilk gazın akmış olacağını belirtti.

NABUCCO PROJESİ

Nabucco, Türkiye'den AB ülkelerine doğalgaz taşımak amacıyla yapılması düşünülen uzun geçişli bir boru hattı taşımacılığı projesi.

Bu proje, Avrupa'nın en büyük doğalgaz tedarikçisi konumundaki Rusya'dan yapılan sevkıyata alternatif olması amacıyla daha çok ABD ve AB tarafından destekleniyor.

2007 yılının ortalarında Rusya'nın, Orta Asya'daki, hattın büyük doğalgaz tedarikçileri olan ülkelerle (Kazakistan, Türkmenistan) büyük miktarlarda doğalgaz alım sözleşmeleri imzalayacağını duyurması ile zayıflayan Nabucco projesi, Alman RWE firmasının Şubat 2008'de Nabucco Şirketi'ne eşit ortak olmasıyla yeniden güç kazandı.

Toplam uzunluğunun 3 bin 300 kilometre olması öngörülen proje 2002 yılında BOTAŞ tarafından başlatıldı. Türkiye'den çıktıktan sonra terminal ülke Avusturya'ya kadar sırasıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan'dan geçecek boru hattına bu ülkelerin enerji şirketleri de eşit oranda ortak oldu.

Nabucco Projesi, 2010'da başlanması durumunda 2013 yılında tamamlanacak.

İlk yıllarında 4.5 - 13 milyar arasında taşınması düşünülen doğalgazın hatta yeterli gaz sağlanması durumunda 2020 yıllarında tam kapasitesine ulaşarak 25.5 - 31 milyar metreküpe ulaşacağı öngörülüyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?