banner39

Nakba törenlerinde Türk bayrakları-FOTO

İsrail'in kuruluşuyla topraklarından sürülen Filistinliler boşalan köylerde büyük felaketi andı.

Arşiv 21.04.2010, 11:11 21.04.2010, 11:55
Nakba törenlerinde Türk bayrakları-FOTO


 Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İsrail'in kuruluş yıldönümünü kutladığı bu günlerde, Filistinliler yüzbinlerce insanın evlerinden sürüldüğü ve 62 yıllık bir mülteci hayata mahkum olduğu büyük felaket Nakba'yı anıyor.

Her yıl, İsrail askerleri tarafından zorla boşaltılan bir Filistin köyünde toplanan yüzlerce kişi, bu yıl Miska köyünün yıkıntıları arasında sürgünü andı.

"İsrail'in bağımsızlığını kutladığı gün bizim felaket günümüzdür" diyen Sürgün Edilenler Meclisi başkanı Vakim Vakim, Nakba'yı reddetmenin Holokost'u reddetmekle aynı olduğunu ifade etti.

filistin-nakbaprotesto.jpg

Bir zamanlar Filistin köyü olan ama 1948'de sürgüne gidenlerin ardından harabeye dönen Miska'da toplanan yüzlerce Filistinli, ellerinde Filistin ve Türk bayrakları taşıdı.
Bugün İsrail sınırları içinde kalan 531 Filistin köyünden sürülenlerden 300 bin kadarı hala İsrail içindeyken, dört milyondan fazla Filistinli farklı ülkelerde mülteci olarak yaşıyor.

filistin-nakba.jpg

Bu yıl Nakba anması için seçilen Miska, 1948 İsrail devletinin kuruluşu ilan edildiğinde binden fazla Filistinli'nin yaşadığı bir köydü. Bu köyde artık hiç Filistinli yok, evlerine geri dönmeleri de yasak.

Boşaltılan köylerin siyonizmin ve insanlığa karşı işlenen savaş suçlarının bir delili olduğunu belirten Filistinliler, tüm baskılara ve ayrımcılığa rağmen her yıl Nakba için toplanan kalabalığın arttığına dikkat çekti, "tüm kardeşlerimiz dönene kadar mücadeleye devam" mesajı verdi.

filistin-turkbayragi.jpg

YAHUDİLER DE PROTESTO ETTİ

Öte yandan, İsrail devleti ülkedeki ortodoks yahudiler tarafından da protesto edildi.
Haredim yahudileri ve Neture Karta gibi, bir İsrail devletinin ancak dünyanın sonunda gelecek mehdi tarafından kurulabileceğine inanan yahudiler, İsrail bayrakları yaktı, polisle çatıştı. Siyonizm karşıtı bu gruplar, ülkede yapılan saygı duruşu törenlerini de protesto etti.

yahudi-israilprotesto.jpg

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?